3 největší mýty o kloubech, o kterých byste měli vědět
Pojďme si posvítit na zažité mýty o našem pohybovém aparátu. Navzdory širokým možnostem, jak získat informace, stále mezi lidmi kolují nepravdy, které doslova ohrožují naše zdraví. Bohužel jsou často předávány jako jediná platná pravda, nad kterou se nejenže nediskutuje, ale ani nepřemýšlí. Ovšem nutno přiznat, že na každém šprochu pravdy trochu, proto se podíváme i příčiny, z kterých zažité nepřesnosti pravděpodobně vycházejí.
Mýtus číslo 1: Lupáním kloubů si zaděláváte na artritidu
Jistě jste podobný mýtus již slyšeli od maminky nebo babičky. Existuje v mnoha variantách, například, že se vám kvůli lupání kloubů budou třást ruce. V prvé řadě je nutné odlišit dva kloubní neduhy – artrózu a artritidu. První zmíněný představuje poškození kloubní chrupavky a druhý její zánětlivé onemocnění. Už jen z této podstaty nemůže vést samotné prokřupávání kloubu ani k jednomu z nich.
Nejčastěji si lidé prolamují klouby prstů. Typický lupavý zvuk vydávají bublinky plynu, který se prudce uvolní z kloubní tekutiny při oddálení kloubních plošek. Na podobě zvuku se také podílí samotné uložení kloubu v těle, jinak zní klouby prstů a jinak zas kyčelní kloub nebo spojení bederní páteře. Úleva, kterou po lupnutí ucítíte, pramení z povolení okolních svalů, což se týká především jakékoliv části páteře. Doporučujeme tedy stav, který vás nutí k prokřupnutí, řešit s fyzioterapeutem, neboť je zapříčiněný svalovou dysbalancí. Sval, který se nachází v napětí se zkracuje a tím táhne kloub do asymetrického postavení. Zde konečně narážíme na podstatu věci.
Dlouhodobá změna postavení v kloubu vede k jeho nadměrnému opotřebení, tedy artróze. Namáhané tkáně mohou být pak vlivem poškození náchylnější k zánětu – artritidě. Důležitým faktorem, který se s lupáním pojí, je četnost a síla, kterou na kloub zapůsobíme. To se týká především drobných kloubů ruky. Budeme-li stále častěji používat vzrůstající sílu, aby ke křupnutí došlo, skutečně si můžeme způsobit uvolnění okolního vaziva v důsledku jeho poškození.
Mýtus číslo 2: Bolesti kloubů se týkají jen seniorů
Moderní doba našemu pohybovému aparátu absolutně nesvědčí. Narůstající obezita, nedostatek pohybu, sedavý způsob života a nekvalitní strava si vybírají svou daň i v podobě problémů s klouby. Mnoho lidí se utěšuje, že je nebolí kolena či kyčle, ale jedním dechem přiznávají, že je trápí bolesti zad. Co zpočátku pramení z poměrně snadno řešitelné svalové dysbalance, se časem projeví i na kloubních spojeních páteře. Čím dál mladší lidé se potýkají s kloubními problémy a výjimkou nejsou už ani školní děti.
Mýtus číslo 3: Kup si medvídky
V boji proti problémům s klouby by se možná nabízelo jednoduché řešení, tedy koupit si pořádnou zásobu gumových medvídků. Vždyť se říká, že jsou plné kolagenu, který klouby potřebují. Nenechte se ale napálit! Gumoví medvídci obsahují především pořádnou nálož cukru. Kolagen se v nich vyskytuje jen ve velmi malém množství a také ve formě, kterou naše tělo nedokáže efektivně využít.
Nejvhodnější formou pro obnovu kloubů je hydrolyzovaný kolagen, který dokáže organismus dopravit až k namáhaným tkáním. Biologicky využitelný kolagen obsahuje i český doplněk stravy na klouby Ostefit, který zároveň pečuje i pokožku, vlasy a nehty.
Nadměrným příjmem cukru tělu navíc vyčerpáváte jeho možnosti regenerace, neboť se věnuje v prvé řadě zmírnění následků nezdravého života. Samozřejmě existují i medvídci bez cukru, který je nahrazen alternativními sladidly. Zdálo by se, že v tomto ohledu je vyhráno a můžeme sníst tolik medvídků, abychom potřebu kolagenu pokryli. Kdepak. Tato sladidla ve větším množství způsobují zažívací obtíže a jsou stále v hledáčku vědců, neboť panuje podezření, že přispívají k závažným zdravotním problémům.