5 mýtů o kostech, které je třeba vyvrátit
O našich kostech koluje mnoho nepravd, které mohou napáchat i značné škody. Kdo jim uvěří, často zavře oči před skutečným problémem, a přitom by mnohdy stačila jen malá úprava životosprávy. Než si ale posvítíme na nejčastější mýty, položme si důležitou otázku:
Pít, či nepít?
Otázka se týká samozřejmě kravského mléka, které je všeobecně doporučováno jako hlavní zdroj vápníku pro naše kosti. Jistě jste se setkali s tvrzením, že kdo nepije mléko, bude se potýkat s křehkými kostmi. Je to tak ale doopravdy?
Při hledání odpovědi bychom měli brát v úvahu dvě nevyvratitelná fakta:
- Spotřeba mléka a mléčných výrobků celosvětově roste
- Případy řídnutí kostí celosvětově rostou
O osteoporóze se dokonce začíná mluvit jako o globální pandemii. Výskyt tohoto onemocnění zanedlouho přesáhne i srdečně-cévní problémy nebo rakovinu. Se zlomeninami se potýká až 50 % žen a 25 % mužů nad 50 let.
Zajímavostí také je, že státy, které mají nižší spotřebu mléka, netrpí úbytkem kostní hmoty zdaleka tak často jako v zemích, kde se mléko konzumuje ve velkém. Nutno ovšem říct, že země s vysokou spotřebou mléčných výrobků zároveň drží prvenství i v množství průmyslově zpracované stravy. Ano, mluvíme především o vyspělé západní civilizaci. Na výše položenou otázku bohužel nemůžeme přinést jednoznačnou odpověď, neboť zatím nepanuje jednoznačná shoda ani mezi odborníky. Utvořit si svůj vlastní názor vám ale jistě pomohou následující řádky.
Mýtus první: Pro pevné kosti potřebujeme jen vápník
Naše tělo obsahuje přibližně 1 kilogram vápníku. Až 99 % je vázáno v podobě vápenatých sloučenin v kostech a zubech. Tělo si jej plynule z kostí uvolňuje a zas do nich ukládá dle svých aktuálních potřeb. Aby k tomuto procesu mohlo docházet, potřebujeme ještě vitamín D a hormony. Zdravá kost se vyznačuje také pružností, neboť musí odolávat zátěži a nárazům. Pružnost zajišťují kolagenní vlákna.
Jak D vitamín, tak kolagen, naleznete v přípravku Ostefit, který poskytuje pohybovému aparátu komplexní výživu pro kvalitní regeneraci. Abyste kostem dodali potřebné minerály, zařaďte do jídelníčku také drobné ryby, například sardinky nebo ančovičky. Z rostlinných zdrojů pak sáhněte po máku, sezamových semínkách či květáku.
Mýtus druhý: Vývoj kostry končí po pubertě
Pohybový aparát má nesmírné regenerační možnosti. Kolikrát jste již narazili na změnu tlouštíka ve vysportovaného jedince? V takovém případě nejde jen o ztrátu tukové tkáně, ale i o posílení ochablého svalstva. Také kosti se celý život přizpůsobují zátěži. Jsou-li v některém místě více namáhány, musí být pevnější, aby nedošlo ke zlomenině.
Mýtus třetí: Řídnutí kostí se týká jen seniorů
Ukazuje se, že řídnutí kostí zasahuje čím dál mladší ročníky. Riziko vzniku onemocnění značně zvyšuje nedostatečná fyzická aktivita, konzumace alkoholu, převaha průmyslově zpracované stravy v jídelníčku a kouření. Pozvolna dochází k rozšiřování příčin osteoporózy, neboť západní styl života má opravdu zdrcující vliv na naše celkové zdraví, kosti nevyjímaje. Nejohroženější skupinu však stále tvoří ženy po menopauze a lidé s nízkou tělesnou hmotností.
Mýtus čtvrtý: Každá zlomenina bolí jak ďas
Bolest při úrazu vedoucím ke zlomenině je opravdu značná. Avšak existuje typ zlomenin tvářící se dosti nenápadně. Hovoříme o tzv. únavové zlomenině, ke které dochází při dlouhodobé monotónní zátěži. Není výjimkou, že začne bolet až o několik dní či týdnů později, kdy už je takřka zhojená.
Mýtus pátý: Zlomená kost je pevnější
Zatím neexistuje žádný důkaz, který by toto tvrzení podpořil. Pravděpodobně se tedy jedná jen o planou útěchu. Naopak tělu trvá až několik let, než kost v místě fraktury dosáhne stejných vlastností jako před úrazem.