5 tipů, co můžete udělat pro své klouby na podzim
K podzimu neodmyslitelně patří dechberoucí přírodní scenérie, vůně tlejícího listí a dozrávajícího ovoce. Pro náš organismus je to ale období zvýšené zátěže. A to nejen kvůli sílícím virózám, ale také pro pohybový aparát. Není výjimkou ráno opouštět domov za lehkého mrazíku a odpoledne se vracet v tričku s krátkým rukávem. Abychom vám pomohli přečkat stávající nelehké roční období, připravili jsme pro vás 5 jednoduchých rad, díky kterým se vám bez větších obtíží podaří přečkat výkyvy počasí a připravit klouby na zimu.
1. Zůstaňte aktivní
I když krátící se večery svádějí k lenošení, zkuste se překonat a věnovat čas také pohybu. Ideální aktivitou může být jóga, plavání nebo svižnější procházky přírodou. Vyplavené endorfiny se zaručeně postarají o zlepšení nálady a lepší spánek.
2. Oblečení chytře vrstvěte
Chytře zkombinované oblečení oceníte jak při cvičení, tak i v běžném životě. Prochladnutí svalů může vyústit do dlouhotrvajících problémů, které mají potenciál vyřadit vás z pracovního procesu. Například syndrom zmrzlého ramene vyžaduje několikaměsíční léčbu a má tendenci se opakovat. Až 54 % pacientů udává obtíže i po 3 letech od vzniku problému.
K prochladnutí dochází v situacích, kdy se zpotíte a ke kůži pronikne proud chladného vzduchu. Svaly i kloubní struktury se stáhnou a hůře se prokrvují. Proto v nevlídném počasí sáhněte po funkčních materiálech, které odvádí pot a udržují pokožku suchou a v teple.
3. Dbejte na dostatek spánku
Bez kvalitního spánku nemůže váš organismus v dostatečné míře regenerovat. Pokud budete podceňovat odpočinek, brzy se tělo přihlásí o nápravu únavou, bolestí svalů a kloubů. Důležitá je také kvalitní matrace a ideálně přírodní lůžkoviny, abyste v průběhu celé noci pociťovali tepelný komfort.
4. Jezte sezónně
Jistě jste již slyšeli tvrzení, že mnohé potraviny náš organismus ochlazují a tím oslabují naši obranyschopnost. Je tomu skutečně tak! Například exotické ovoce ve své domovině slouží především k osvěžení v horkém dni. Obecně ty druhy ovoce a zeleniny, které obsahují vysoký podíl vody, mají na naše tělo ochlazující vliv. V chladném počasí se tedy vyhněte pomerančům, mandarinkám, okurkám i rajčatům. Naopak upřednostněte kořenovou zeleninu, jablka, hrušky nebo takovou vitamínovou bombu, jakou je kysané zelí či pickles. Pokud budete začínat den teplou pohankovou, jáhlovou nebo ovesnou kaší, zanedlouho poznáte, jak blahodárně působí na celé vaše tělo. Z nápojů volte teplé čaje, na prohřátí skvěle funguje zázvorový s trochou hřebíčku a skořice. Přidáním karamomu pocítíte závan orientu.
5. Dopřejte si extra péči pomocí hřejivého gelu Ostefit
Pohybový aparát má rád teplo, především to suché. Nemusíte ihned navštívit nejbližší wellness, opečovat se můžete i doma. Účinným pomocníkem je epsomská sůl dodávající minerály skrz pokožku. Dostatečně dlouhá koupel v teplé vodě dokáže uvolnit napjaté svaly a tím ulevit i kloubům. Roztok z epsomské soli hojí i drobná poranění kůže včetně ekzémů. S kuchyňskou solí však má pramálo společného, jedná se totiž o síran hořečnatý. Po opuštění vany a důkladném vysušení se zabalte do hřejivé deky a nechte na sebe teplo ještě nějakou dobu působit.
Vhodným prostředkem je i cílená péče o klouby ve formě hřejivého gelu Ostefit. Jeho účinek podpoříte důkladným vmasírováním do okolí kloubu, aby se uvolnily i přilehlé šlachy a vazy. Inovativní gel Ostefit v sobě spojuje hojivé působení bylin a éterických silic. V místě aplikace může dojít k zčervenání, které ukazuje na zvýšené lokální prokrvení.
Investice času a úsilí do vlastního těla se vám mnohonásobně vrátí v podobě zvýšené odolnosti vůči nemocem i úrazům, lepší nálady a dostatku energie. Můžete pak prožít kvalitní život až do vysokého stáří.