4+1 tip, aby klouby v zimě netrpěly. Znáte všechny?
Zima přináší nejen mrazivé dny plné sněhu, ale v posledních letech také náhlé výkyvy teplot, déšť i takřka jarní počasí. Takovéto prostředí představuje zátěž na celý náš organismus, od imunity až po klouby a kosti. Abychom udrželi pohybový aparát v optimálním stavu, je přeci jen potřeba věnovat mu náležitou péči.
Přinášíme vám několik tipů, jak si užít zimu bez starostí a hlavně bez bolesti.
4 základní tipy:
1. Investujte do kvalitního oblečení
Pokud existují smysluplně vynaložené peníze, pak jsou ty za funkční oblečení. Vyberete-li dobře, tak vám vydrží sloužit po mnoho let. Osvědčené značky zpravidla nabízejí lepší technologie i materiály. Základ správné funkce představuje vrstvení. U těla se nachází vrstva, která odvádí vlhkost od pokožky, další izoluje a svrchní oblečení chrání před nepřízní počasí. Doporučujeme začít spodním prádlem, i to dokáže do jisté míry ochránit před prochladnutím kvůli zpocení. Dbejte, aby vám funkční kousek dobře sedl, ideálně jako druhá kůže. Nemusíte se obávat, že vám například v práci bude horko, moderní materiály regulují vlhkost a udržují optimální teplotu.
2. Hlavně nohy v teple
Často vysmívaná věta babiček má své hluboké opodstatnění. Tepelný komfort v oblasti chodidel a kotníků je klíčovým faktorem pro udržení plynulé krevní cirkulace. Stáhnou-li se cévy, nedochází k prokrvení dolních končetin. Dostatečně teplé svaly a šlachy jsou mnohem pružnější a udržují tak přirozený rozsah v kloubech. Chladné prostředí se také podílí na zhoršování příznaků kloubních onemocnění, které by se nemusely projevit, pokud byste udržovali vhodné teplotní podmínky. Nebojte se tedy sáhnout po teplých ponožkách a vybavte se termoizolačními vložkami do bot. Dejte si také pozor, aby vám obuv nestlačovala prsty k sobě, i to brání proudění krve.
3. Protáhněte se
Pravidelný strečink přispívá ke zvýšení flexibility svalů i kloubů našeho těla. Pružné a dobře reagující svaly značně snižují riziko úrazu, což je obzvláště v zimním období velice aktuální. Díky protahování zlepšíte také držení těla a budete působit mladistvěji. Třešničkou na dortu jsou vyplavené endorfiny neboli hormony štěstí. Inspiraci můžete najít třeba v józe. Skvělým cvikem je poloha psa hlavou dolů, ze které můžete plynule přejít do pozice kobry – protáhnete tak záda, ramena i šíji. Další účinnou pozicí je tzv. holub, který mobilizuje pánev a kyčelní klouby. Pro otevření hrudníku slouží kočičí hřbet a z něj vycházející rotace, kdy se přetočíte nejprve za jednou rukou ke stropu a poté ruce vystřídáte. I krátká párminutová sestava vás udrží fit, pokud se z ní stane každodenní rutina.
4. Dopřejte kloubům výživu
Strava hraje ve zdraví našich kloubů jednu z klíčových rolí. Aby správně fungovaly, musí mít dostatek živin pro svou regeneraci. Vyhledávejte potraviny s obsahem omega 3 mastných kyselin, neboť obsahují i množství vitamínů D a E. Výtečnou potravinu představují rybičky sardelky, protože je konzumujete s množstvím drobných kostiček, které jsou bohatým zdrojem vápníku. Klouby potřebují také kolagen, jehož pokrytí běžnou stravou už může být problém. Udělejte si rychlý test hladiny kolagenu v těle. Máte-li pochybnosti, zda svému tělu dodáváte vše, co potřebuje, sáhněte po kvalitním doplňku stravy. Na zdraví kloubů se zaměřuje český Ostefit, který reflektuje zvýšené potřeby organismu během náročnějších období. Pravidelným užíváním pokryjete požadavky pohybového aparátu na přísun potřebných živin ve správném poměru.
Tip navíc: Nepodceňujte obutí
V zimních měsících dominují úrazy způsobené podklouznutím s následným pádem. Především pro lidi vyšších ročníků jsou tyto nehody nebezpečné, neboť se k nim mohou přidružit rozsáhlé komplikace. Pokud nevlastníte obuv s robustní podrážkou, pořiďte si tzv. nesmeky – gumové návleky opatřené drobnými hroty.