Bolest svalů po cvičení: proč se objevuje a jak se jí zbavit?
Po každém tréninku nemusíte nutně trpět ukrutnou svalovou bolestí. Zázračný návod, jak se zbavit veškeré bolesti svalů po cvičení sice neexistuje, správná prevence a péče po sportovním výkonu však dokáže bolesti svalů a šlach dost zmírnit. Čtěte dál a zjistěte, proč vlastně bolest svalů vzniká i co dělat proto, abyste další den po náročném tréninku mohli bez problémů vstát z postele.
Proč se po cvičení objevuje svalová bolest?
Znáte to – po pořádném tréninku se díky vyplaveným endorfinům cítíte božsky a máte skvělý pocit z toho, jak jste si dali do těla. Ráno vás ale dožene taková únava a bolest svalů, že sotva vstanete z postele. Bolest svalů po cvičení, známá jako DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness), vzniká kvůli drobným mikroskopickým trhlinkám ve svalových vláknech, ke kterým dochází při intenzivní fyzické aktivitě. Nejčastěji se objeví 1 až 2 dny po zátěži, hlavně v případech, kdy zkoušíte nové cviky nebo si třeba na kole přidáte o pár desítek kilometrů víc než obvykle. Existují však způsoby, jak bolest šlach a svalů zmírnit a vrátit se rychleji zpátky do formy.
Braňte se proti bolesti svalů už před cvičením
Prevence je základ. Před sportovním výkonem – ať už se chystáte zvedat těžké váhy v posilovně, nebo si chcete vyrazit jen na chvíli zaběhat, je nezbytné se nejdřív pořádně zahřát. Ideálně dynamickým strečinkem, který svaly probudí a připraví je na zátěž. Díky tomu se zvýší jejich pružnost a sníží riziko zranění i následné bolesti svalových úponů.
Dalším, co kromě pořádného protažení skvěle pomáhá předcházet následné bolesti svalů, je aplikace hřejivého gelu už před cvičením. Hřejivý gel Ostefit díky obsahu kafru a vysoké koncentraci biologicky aktivních látek, rostlinných extraktů a silic, vaše svaly krásně prohřeje a podpoří jejich připravenost na výkon. Naneste ho vždy na partie, které máte v plánu nejvíce zatěžovat, a snížíte tak riziko bolavých svalů i jejich nepříjemné ztuhlosti.
Na bolest svalů pomůže i pestrá strava bohatá na vitamíny a minerály
Aby mohly svaly dobře plnit svou funkci, potřebují to správné palivo. Nezapomeňte proto také na dostatek tekutin a vyváženou stravu, protože hydratované a dobře vyživené svaly jsou mnohem odolnější a rychleji dokáží obnovit svá poškozená vlákna.
Ve vašem jídelníčku by tak kromě dostatku tekutin rozhodně neměly chybět následující vitamíny a minerály:
- Vitamín D – pomáhá udržovat zdraví svalových vláken a podporuje jejich sílu.
- Vitamíny skupiny B – zejména B6 a B12, které jsou nezbytné pro přeměnu energie z potravy a regeneraci svalů po námaze.
- Vitamín E – chrání svaly před oxidačním stresem a zrychluje hojení mikroskopických trhlinek.
- Vitamín C – podporuje tvorbu kolagenu, což je důležité pro pevnost svalových úponů a šlach.
- Hořčík – je nezbytný pro svalovou regeneraci a prevenci svalových křečí.
- Draslík – pomáhá udržovat rovnováhu elektrolytů a podporuje správné stahy svalů.
- Zinek – podílí se na regeneraci svalových tkání a podporuje imunitní systém, který může být po zátěži oslabený.
Dopřejte svým svalům po náročném výkonu hřejivou masáž
Svalit se po náročném tréninku na gauč rozhodně není tím nejlepším, co pro své svaly můžete udělat. Aby regenerace proběhla co nejrychleji a bolest šlach a svalů byla co nejmenší, je potřeba po sportovním výkon věnovat svému tělu dostatečnou péči. A i tady vám skvěle pomůže hřejivý krém či gel na bolest svalů.
Dopřejte si masáž namožených svalů bylinnou kompozici ve formě gelu Ostefit, který vaše svaly po výkonu příjemně prohřeje, pomůže jim uvolnit napětí a snížit následnou ztuhlost. Prohřátí svalů navíc podpoří i jejich lepší prokrvení – díky tomu svaly dostanou více živin a kyslíku potřebného k regeneraci.
Ať už trpíte bolestí zádových svalů nebo třeba bolestí v lýtku či stehnech, Ostefit gel vám uleví při bolestech i nejrůznějších zhmožděninách a umožní vám rychleji se vrátit k dalšímu tréninku.
Náš tip: Přečtěte si, kterým 6 nejčastějším mýtům o svalech byste rozhodně neměli věřit.