Bolesti za krkem: jaké jsou nejčastější příčiny a co na ně spolehlivě pomáhá?
Omezuje vás v pohybu, kazí soustředění a může vést až k nepříjemné migréně. Řeč je o bolesti za krkem – jednom z nejrozšířenějších neduhů dnešní doby. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou její nejčastější příčiny, i jak se bolesti za krkem snadno a účinně zbavit.
Nejčastější příčiny bolení za krkem
Někdy jde o důsledek každodenních návyků nebo přetížení svalů, se kterými si zvládnete sami poradit, jindy však může jít o vážnější potíže, které je lepší konzultovat s lékařem. Podívejte se s námi na faktory, které mají bolení za krkem na svědomí suverénně nejčastěji, a kterým úpravou životního stylu můžete snadno předcházet:
Špatné držení těla
Dlouhé vysedávání za počítačem nebo skloněná hlava nad mobilem vytváří na vaši páteř obrovský tlak. Čím déle v takové poloze setrváte, tím více trpí svaly a vazy v oblasti vašeho krku a ramen. Výsledkem hrbení se u počítače je navíc často nejen nepříjemná bolest hlavy za krkem a ztuhlost v ramenou, ale také povolené břišní svalstvo nebo bolesti zad v kříži.
Snažte se proto hlídat si rovná záda a dát dobrý pozor na pozici hlavy. Pokud to lze, umístěte si monitor do výše očí, abyste se vyhnuli nežádoucímu zaklánění, a čas strávený nad mobilním telefonem se snažte omezit jen na ten opravdu nezbytně nutný.
Jednostranná zátěž
Některé činnosti nebo druhy sportů přetěžují určité svalové skupiny víc než jiné. Typickým příkladem je například tenis nebo dlouhodobé nošení tašky na jednom rameni. Právě to vede k nerovnoměrnému zatížení vašich svalů a jejich následné bolesti.
Snažte se proto jednostranné sportovní aktivity doplnit dalším kompenzačním cvičením, které vašemu těle pomůže zatéž lépe rozložit. Po cvičení pak dopřejte svalům regeneraci v podobě masáže hřejivým gelem – ten vám pomůže svaly prohřát a uvolnit, a tím předejít jejich následné bolesti.
Tašku přes jedno rameno vyměňte ideálně za batoh. Ten sice možná nebude vypadat tak elegantně, vaše záda vám ale zaručeně poděkují a bolest za krkem a v ramenou vás postupně začne opouštět.
Nedostatek pohybu
Možná ještě horší, než pouze jednostranný pohyb, je pohybová aktivita nulová. Svaly, které se nehýbou, totiž tuhnou. A to platí i pro oblast krku.
Snažte se proto nesetrvávat delší dobu jen v jedné poloze. Pokud máte sedavé zaměstnání, zkuste alespoň jednou za hodinu na pár minut vstát a protáhnout se. Ideální je také vyhradit si každý den alespoň půl hodiny na jakýkoliv pohyb – stačí krátká procházka, pár protahovacích cviků nebo lehčí cvičení. Každá aktivita se počítá a pomůže udržet vaše svaly pružné a funkční.
Jak se bolesti za krkem snadno a rychle zbavit?
S bolestí za krkem se minimálně jednou v životě setkal snad každý z nás. Ať už to bylo kvůli dlouhému sezení u počítače, příliš intenzivnímu sportovnímu výkonu nebo jednostrannému zatížení svalů. Jak jí pro příště předcházet, už víte. Teď se pojďme podívat, co vám na bolest za krkem pomůže, pokud vás trápí právě teď:
- Cvičení a protažení – Zkuste ztuhlé svaly jemně protáhnout. Pomalé kroužky hlavou a úklony do stran vám pomohou zmírnit bolest, uvolnit napětí za krkem a zlepšit pohyblivost.
- Automasáž – Jemným tlakem prstů či masážním míčkem si promasírujte ztuhlé svaly krku a ramen. Podpoříte tak jejich uvolnění a zmírníte bolestivost.
- Prohřátí – Přiložte si na bolavé místo teplý obklad nebo vmasírujte hřejivý gel Ostefit, který vám díky vysoké koncentraci rostlinných extraktů a silic pomůže uvolnit svaly a ulevit tak od jejich bolesti.