Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Chcete předejít problémům s kyčlemi? Začněte o ně pečovat co nejdříve

Chcete předejít problémům s kyčlemi? Začněte o ně pečovat co nejdříveKyčelní kloub patří anatomicky k jednoduchým kloubům, protože jej tvoří hlavice a jamka. Avšak zátěž, kterou po celý život nese, je v důsledku lidské evoluce a vzpřímené chůze doslova enormní. Tlak na tento kloub vytváří především hmotnost trupu a mohutné svalstvo v jeho okolí. Pokud navíc přičteme častou nadváhu, jistě si dokážete představit, jak moc může samotný kloub trpět. Problémy s kyčelními klouby proto v dnešní době nejsou nic výjimečného.

 

 

Stav chrupavky uvnitř kyčelního kloubu hraje klíčovou roli při pohybu

Nejvíce se opotřebovává chrupavka pokrývající styčné plochy. Zajišťuje klouzavý pohyb hlavice v jamce a snižuje mezi nimi tření. Nesmírně důležitou strukturu pro činnost kloubu tvoří tzv. labrum, neboli vazivový prstenec, který zvětšuje kloubní plochu a tím zajišťuje větší rozsah pohybu v kloubu. Kromě toho také pomáhá udržovat kloubní tekutinu uvnitř kloubu pro hladký pohyb a samotnou výživu chrupavky.

Chrupavka funguje jako tlumič nárazů a otřesů. Proto pokud je poškozena nebo ztenčena, ať už úrazem nebo opotřebením, ztrácí kyčelní kloub schopnost chránit hlavici a jamku proti tření. Poškození se pak dále přenáší na tyto kostní útvary a vznikají nejčastěji problémy při chůzi nebo vstávání.

Jaké jsou nejčastější problémy kyčlí?

Zatěžujeme-li nadměrně chrupavku, časem dojde k jejímu nevratnému opotřebení. Takový stav se nazývá artróza kyčelního kloubu. Artróza nejčastěji zasáhne jen jednu končetinu, ovšem vlivem omezené pohyblivosti a zvýšené zátěže na končetinu druhou, se problém může rozvinout i oboustranně. Podle mnohých studií výskyt tohoto degenerativního onemocnění kloubů v populaci stoupá s věkem a je nejčastějším důvodem vzniku invalidity. K oslabeným strukturám kloubu se může přidružit i zánětlivé onemocnění – artritida.

Další nepříjemnou obtíží v oblasti kyčelního kloubu je útlak sedacího nervu. Ke zvýšenému dráždění může dojít v důsledku sedavého zaměstnání nebo již zmíněné artrózy. Příčin je samozřejmě více, od přetížení svalů po zlomeniny a poranění v průběhu nervu. Na dyskomfortu v oblasti kyčle se podílí i přenesená bolest z ohybače kyčle, který spojuje bederní páteř, pánev a kyčelní kloub. Tento sval se podílí na každém našem kroku ohnutím nohy v kyčli a stabilizací páteře s pánví.

Můžeme o kyčelní klouby nějak pečovat?

Rozhodně ano! Mnohá doporučení vycházejí z obecné péče o zdraví, neboť prospívají i našim kloubům. Jiná jsou přímo cílená podle příčiny obtíží a využívají se i v uceleném terapeutickém postupu.

Zrevidujte životní styl

Nadváha, konzumace nevhodných potravin, časté sezení a nedostatek pohybu jsou největšími zabijáky moderní doby. V mnoha případech se tato kombinace rozvine až do závažného metabolického syndromu. Nezdravý životní styl se podílí na rozvoji mnoha problémů, které přímo či nepřímo zasahují i do činnosti kyčelních kloubů.

Nedostatek pohybu postihuje celé naše tělo. Nejvíce pak trpí pohybový aparát a kardiovaskulární systém. Pokud jste doteď trávili volný čas spíše jen na gauči, začínejte postupně a nejlépe tím nejpřirozenějším – chůzí. Postupem času zvyšujte tempo i vzdálenost.

Nevhodná strava nám dopomáhá k tukovým zásobám a paradoxně k podvýživě v oblasti kvalitních aminokyselin, vitamínů a minerálů. Omezení ve výživě kloubů přispívá k jejich předčasné degeneraci.

Abyste podpořili obnovu kloubních struktur, mnohdy už nestačí pestrá strava, ale mohou významně pomoci vhodné potravinové doplňky. Měly by obsahovat kvalitní hydrolyzovaný kolagen I. a II. typu, glukosamin, chondroitin a další složky nezbytné pro kloubní systém. Klíčovou roli sehrává také dostatek vitaminu C, který uvnitř těla napomáhá při tvorbě vlastního kolagenu. Všechny potřebné látky ve vyvážené kombinaci najdete v českém přípravku na klouby Ostefit.

Nechte si zkontrolovat kostru

Od určitého věku bychom měli dbát na prevenci osteoporózy. Mnohé napoví vyšetření hustoty kostní tkáně. Kromě takto cílené prohlídky je vhodné navštívit i zkušeného fyzioterapeuta, aby zhodnotil postavení kloubů a pomohl odstranit blokády a svalové spasmy.

Zařaďte strečink

Málokdo dbá na udržování plného kloubního rozsahu až do seniorského věku. A věřte, že to má na kvalitu života větší dopad, než si uvědomujeme. Omezená flexibilita zapříčiňuje vadné držení a postupné zkracování svalů v dalších částech těla, což vede k následnému řetězení problémů.