Cvičení venku za chladných dnů: Kdy ano a kdy raději ne?
Jakmile se dny začnou krátit, většina z nás má tendenci lenošit a trávit více času v pohodlí domova. Pohybu tedy ubývá a spolu s ním naopak paradoxně přibývá únavy a špatné nálady. Nedostatek aktivního pohybu se také projevuje na stavu kloubů a svalů, které začínají tuhnout a dosavadní potíže se postupně prohlubují. Přitom i na podzim a v zimě je možné trávit čas aktivně, radostně a na čerstvém vzduchu. Jen je potřeba být na sychravé počasí dostatečně připraven a vzít pobyt venku za správný konec.
Proč je pohyb venku na podzim a v zimě přínosný?
Je dokázáno, že změny počasí, vlhkost a tlak vzduchu mají na klouby jistý vliv. S rostoucím věkem a prodělanými úrazy je navíc tělo ke změnám citlivější. To ale nic nemění na tom, že pohyb je pro správné fungování kloubů a udržení svalstva a vazů v dobré kondici nezbytný. A nezáleží při tom, jaké právě panuje roční období. Věnovat se pohybu bychom měli nejlépe celoročně.
Na podzim a v zimě je ale přiměřená fyzická aktivita důležitá o to více, neboť ubývá přirozeného denního světla, což může mít za následek vznik sezónní afektivní poruchy. O co se jedná? Jde o stav projevující se především zvýšenou únavou, ztrátou chuti k jídlu, slabostí, úzkostí, apatií a spavostí. Zmírnit tyto potíže, nebo jim úplně předejít, přitom můžete právě cvičením a pobytem na čerstvém vzduchu. Tak proč tyto dvě věci nespojit a rovnou si venku nezacvičit?
Další důvody jsou dost prosté. Pokud se dobře oblečete a byť se jen za chladného počasí projdete, podpoříte tak svůj imunitní systém. Kosti navíc zůstanou pevné a nezačne se z nich vyplavovat vápník. Aktivnější jedinci, kteří se nebojí běhu za chladných dnů, také jistě ocení, že během zimy bude mnohem snazší dosáhnout vytyčených cílů.
Nic se nesmí přehánět
Tak jako to platí takřka u všeho, i u pohybu venku za chladného počasí platí pravidlo, že by se nic nemělo přehánět. To znamená, že byste měli začít postupně. Především pak pokud vás již trápí potíže s klouby nebo jste zatíženi nějakou diagnózou. Nezbytná je hlavně řádná péče o klouby na podzim a prevence. Do prevence samozřejmě spadá nejen fyzická aktivita, ale také správný pitný režim, zdravá strava a doplňky stravy na klouby. Vyzkoušet můžete českou kloubní výživu Ostefit, která je vhodná pro mladé i seniory. Užívat ji můžete bez obav po celý podzim i zimu, protože nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.
Jak správně na pohyb venku za sychravých dnů
Navzdory sychravému počasí se snažte vyrazit do přírody nebo alespoň na procházku okolo domu. Pokud vám to ale bohužel váš stav nedovoluje, určitě každý den alespoň na půl hodiny vyvětrejte a za přiměřené vrstvy oblečení se protáhněte a zacvičte si uvnitř svého domova. Ať už jste ale venku nebo vevnitř, nezapomeňte se na chladném vzduchu stále hýbat a dýchat nosem. Pauzy mezi cviky dělejte jen minimální. Při chůzi nebo běhu se nezastavujte na poklábosení se sousedy.
Po příchodu domů zavítejte rovnou do teplé sprchy nebo si alespoň napusťte lavor a ponořte do něj nohy. Chodidla a lýtka si také můžete lehce promasírovat nebo použít masážní válce či míčky s bodlinkami, které se prodávají ve zdravotních potřebách.
Hlavně se dobře oblečte
Ze cvičení a procházek venku nenastydnete. Nachladíte se jedině, pokud nebudete pořádně oblečeni a pohyb vás dostatečně nezahřeje. Je tedy potřeba najít takové tempo, při kterém nebudete zadýchaní a ani se nebudete potit, ale zároveň vám bude příjemně teplo. Z toho logicky vyplývá, že zásadní roli také hraje samotné oblečení.
Při oblékání do zimního a podzimního počasí je potřeba dodržet systém vrstvení, kdy vrstvy by měly být minimálně tři. Spodní prádlo se do vrstev nepočítá. První vrstvu tedy představuje nejlépe funkční triko nebo tílko, které bude odvádět pot od těla. Jako druhou vrstvu zvolte fleecovou mikinu, která je hřejivá, ale prodyšná, a jako třetí vrstvu si oblečte nepromokavou bundu. Dále pak nezapomeňte na rukavice, šálu a čepici, protože právě přes hlavu se z těla ztrácí nejvíce tepla.