Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Jak pobyt v přírodě prospívá našemu tělu

V dnešním hektickém světě, kde technologie ovlivňují každodenní život a moderní společnost se stále více oddaluje od přírody, je důležité si připomenout, že jako lidé jsme nedílnou součástí přírody.

V důsledku uměle vytvořených bariér jsme bohužel ztratili respekt vůči přírodním silám, které mohou být naprosto ničivé, ale i naopak – dokážou také léčit.  Užívat si přírodu a vychutnávat si její klidnou, přirozenou krásu, přináší našemu zdraví mnoho benefitů.

 

Zlepšení imunity

Úzký kontakt s přírodou podporuje rozvoj zdravého imunitního systému. Kdykoliv se dotkneme přírody, ať již stromů, květin nebo hlíny, dochází k osídlování naší pokožky příznivými mikroorganismy a bakteriemi. V tomto ohledu je nenahraditelná bosá chůze, na kterou se zaměříme později.

Lidé, kteří tráví dostatek času v přírodě, mají často vyšší hladinu NK buněk, které bojují například i proti nádorovým buňkám. Protože nepotřebují žádné instrukce od řídících systémů a dokážou pracovat naprosto nezávisle, považují se tyto buňky za naši první obrannou linii. Podle některých studií dokáže jedna NK buňka zneškodnit až 27 nádorových buněk.

Zlepšení fyzické kondice

Příroda nám přímo nabízí bezpočet možností, jak ji využít. Od chůze až po lezení ve skalách. Ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, i obyčejné procházky přírodou dovedou naše tělo posílit. Nerovný terén klade na svaly i klouby vyšší nároky, než rovný a tvrdý asfalt. Bosá chůze tyto benefity ještě umocňuje. Aktivuje hluboký stabilizační systém vlivem dráždění receptorů v chodidlech. Nevědomky tak posilujete nervové dráhy mezi ploskami nohou a mozkem. Lepší vnímání vede k posílení celkové stability a koordinace, což v důsledku znamená účinnou prevenci proti úrazům. Na chodidlech se nachází množství reflexních bodů, jejichž drážděním dochází k ovlivnění jiných částí těla včetně vnitřních orgánů. Tím se podporuje cirkulace, aktivuje se lymfatický systém a zlepšuje se celková vitalita organismu.

Chození bosky navíc působí relaxačně. Kontakt s půdou, dotyky trávy, masáž kamínky, to vše probouzí smysly a přináší příjemné tělesné i duševní pocity. Je však důležité chodit bosí s rozvahou a postupně se přizpůsobovat různým povrchům. Zpočátku mohou být nohy citlivé, a proto je vhodné začít na měkkých površích a postupně se přizpůsobovat tvrdším terénům. Pamatujte také na včelky a případné nebezpečné předměty na zemi.

Zvýšení pohybové aktivity vyžaduje také lepší výživu, především pro klouby. Český produkt Ostefit pečuje nejen o chrupavky, ale i o okolní šlachy a vazy. Při jeho užívání máte jistotu, že pokryjete zvýšené nároky organismu na regeneraci.

Blahodárný vliv na spánek

Kvalitní spánek je naprosto klíčový pro naše fungování. Čerstvý vzduch, uklidňující zvuky přírody, a především absence umělého osvětlení podporují přirozený cyklus spánku a buzení. Mnohdy stačí večerní procházka, po které následuje už jen sprcha a odchod do ložnice, aby došlo k harmonizaci nočního spaní.

Snížení stresu a úzkosti

Přírodní prostředí, jako jsou lesy, parky, pláže nebo hory, nabízí únik od každodenních starostí a pracovního napětí. Studie ukazují, že procházky v přírodě snižují hladinu stresového hormonu kortizolu a tím podstatně zlepšují náladu.

Vědci dokonce zkoumali, jaký vliv má prostředí, ve kterém se pohybujeme, na množství tohoto hormonu. Měřením došli k překvapivým výsledkům. Nejde o chůzi samotnou, ale skutečně o okolí. Během pohybu v městských částech se stresový hormon téměř nesnížil, kdežto při pobytu v přírodě došlo k významnému poklesu koncentrace kortizolu ve slinách.

Příroda nám poskytuje prostor pro meditaci, odpočinek a zlepšení koncentrace. Mnoho lidí v ní nachází místo klidu, které jim pomáhá zvládat stres, depresi či úzkosti nejrůznějšího původu.