Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Jak předejít problémům s krční páteří

Jak předejít problémům s krční páteříJak důležitá je pro nás krční páteř, si v běžném životě bohužel vůbec neuvědomujeme. Většinou jí věnujeme pozornost, až když se vyskytne problém. Po přečtení následujícího článku možná svým obratlům věnujete pár minut navíc, abyste jejich vzájemné spojení udrželi v kondici. I malé narušení harmonických pohybů totiž dokáže člověka pořádně potrápit.

Jak funguje krční páteř

Sedm krčních obratlů představuje nejpohyblivější úsek celé naší páteře. Poměrně flexibilní rozsah zajišťuje součet drobných pohybů mezi jednotlivými obratli. Nejdůležitější funkcí krční páteře je pohyb hlavy pro zabezpečení zrakové, sluchové i čichové orientace. Jak moc by vás nefunkční krční páteř omezovala, si jistě dokážete sami představit. Stačí si uvědomit, při jakých důležitých činnostech se krční páteř nejvíce zapojuje a jak nekomfortní by pak bylo, kdybyste se museli například otáčet celým tělem.

Největší zátěž pro krční páteř představuje samotná hlava, neboť je oproti relativně křehké páteři poměrně těžká. Věděli jste, že se průměrná váha lidské hlavy pohybuje okolo 4,6 kg? Taková hmotnost klade na svalstvo krku doslova obrovské nároky. Připomenout je také potřeba, že krční obratle tvoří především nosnou osu. Harmonický pohyb zajišťují svaly, dostatečně pružné vazy a meziobratlové ploténky.

Pohyblivost krční páteře souvisí s ramenním pletencem

Funkčně je krční páteř provázaná s ramenním pletencem a jakákoliv dysbalance se může projevit potížemi ovlivňujícími jak oblast hlavy, tak horní končetiny. Mezi nejzávažnější problémy patří strukturální změny, především kvůli riziku postižení nervové soustavy. Krční páteří prochází mícha a odstupují z ní míšní kořeny. Hrozí pak často nevratná poškození, která mají dopad na kvalitu celého života.

Mezi nejčastější potíže patří tzv. akutní ústřel, kdy dochází k bolestivému omezení pohybu, hlavně při snaze hlavou otočit do strany. První pomocí je přikládání suchého tepla a udržení celé oblasti v co největším klidu. Někdy je však bolest tak nesnesitelná, že pomůže až lékařský zásah.

Kompenzujte sedavé zaměstnání

Bez nadsázky lze říci, že největší zátěž na celý náš pohybový aparát tkví v sedavém způsobu života. Pohyb pak zabere jen minimum času z celého dne, a tvoří jej především pouze přesun mezi domovem a zaměstnáním. Vznikají tak svalové dysbalance, které ovlivňují postavení kloubů a napomáhají k předčasnému opotřebení kloubních plošek. Dobrým začátkem je zařadit během dne několik protahovacích cviků. Na závěr dne si můžete lehnout na podlahu a vytáhnout se co nejvíce do dálky. Na tvrdé zemi totiž jednoznačně poznáte, kde máte zkrácené svaly. Také si všímejte svého způsobu sezení, zda máte ergonomicky nastavenou židli, stůl a popřípadě i monitor. Zkuste vyhledávat více pohybu, například místo používání výtahu jděte poctivě po schodech. Jistě si podobných pohybových výzev najdete více.

Automasáž

Zatuhlé šíjové svalstvo si můžete snadno namasírovat všude, kam si dosáhnete. Skvělou vychytávkou je obyčejný tenisák. Dejte ho mezi sebe a zeď a koulejte s ním v místech, která vás bolí.

Výživa a hydratace

Základním předpokladem dobré pohyblivosti kloubů jsou pevné a zároveň pružné tkáně. O to se dokáže postarat kolagen spolu s kyselinou hyaluronovou. Obě tyto látky s dalšími živinami naleznete v českém přípravku Ostefit. Pravidelným užíváním zlepšíte kondici celého kloubního aparátu. Dbejte také na pitný režim, neboť meziobratlové destičky musí být dostatečně hydratované, aby mohly správně plnit svou funkci.