Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Jak připravit klouby na letní zátěž

Konečně nastala doba pravého letního počasí.

 

 

Zkrátka vše nabádá k tomu, abyste vyrazili na výlet za památkami nebo krásnou přírodou. Jenže máte strach, že vaše klouby začnou proti pohybu protestovat? Když budete vědět, jak o klouby správně pečovat, nebudete mít důvod se bát.

 

 

Zatěžujte klouby postupně

Zima má špatnou pověst tím, že neprospívá kloubům. Pravdou ale je, že ani léto není pro pohybový aparát vždy výhrou. Ačkoliv totiž sluníčko vlévá do žil novou energii, mnohdy nás vyláká ven nepřipravené. Konkrétně většinou zastihne nepřipravené svaly a klouby. Obzvlášť pak v případě, že už vám není třicet ani čtyřicet. Ne zřídka kdy se tak stává, že se člověk pustí do práce na zahrádce s vervou a chutí, a s nemilým překvapením zjistí, že překročil své síly.

Pokud takovou situaci na vlastní kůži moc dobře znáte, buďte na sebe opatrní více než obvykle. Díky sluníčku za oknem se vám může zdát, že máte sil na rozdávání, ale po zimě a dlouhém koronavirovém období může být vše ve skutečnosti jinak. Raději proto své klouby zatěžujte postupně, místo toho, abyste se rovnou pustili do náročné činnosti nebo výšlapu. Hlavní je dopřát svým kloubům čas. V rámci dnů až týdnů zátěž postupně zvyšujte.

Dejte si pozor na vysoké teploty a vlhké počasí

Také náš druhý tip správné péče o klouby souvisí s počasím. Je totiž dokázáno, že nejen chladné a větrné zimní dny mohou prohlubovat kloubní potíže. Stejný účinek na klouby, zejména na kolena, má právě i vlhké a horké letní počasí. Je to způsobeno barometrickým tlakem, vlhkostí a vysokými teplotami.

Čím je venku tepleji, tím více jsou klouby náchylné k otokům a přetížení. Na změny tlaku reagují receptory v kloubech. Ve vlhkých dnech, kdy dochází k poklesu barometrického tlaku například těsně před bouřkou, mají navíc tkáně uvnitř kloubu, šlachy a vazy tendenci se rozpínat. Kvůli tomu pak můžete cítit, že jsou vaše klouby ztuhlé. Pomoc proti tomu, je poměrně jednoduchá. Za vlhka a deště zůstaňte uvnitř a výlet nebo práci na zahradě si naplánujte na jiný den. Případně se do ní pusťte časně ráno nebo později večer. Dobré jsou také chladivé obklady na klouby.

Používejte užitečné pomůcky, které vám usnadní pohyb

Klouby umí někdy pořádně potrápit. Naštěstí ale existuje spoustu praktických pomůcek a nástrojů, pomocí kterých jim můžete trochu ulevit. Jednou takovou pomůckou jsou například hole na turistiku. Trekové hole a hole na nordic walking usnadňují chůzi v terénu a pomáhají zapojit do pohybu i horní polovinu těla. Využít je také můžete jako oporu na nezpevněných cestách a při náročnějších výšlapech.

Dále byste neměli zapomínat na kvalitní obuv. Ta představuje úplný základ, ať už se chystáte na túru do hor nebo jen na procházku po zoo s vnoučaty. Hlavní je, abyste vždy nosili dostatečně prostornou, pružnou a zároveň pevnou obuv odpovídající roční době a terénu. To samé platí pro pracovní obuv. V neposlední řadě se neostýchejte ulehčit práci na zahrádce zahradním sedátkem nebo podložkou pod kolena.

Dodržujte dostatečný pitný režim

Kloubní chrupavky a meziobratlové ploténky, jejichž úlohou je tlumit nárazy při došlapu a snižovat tření kostí o sebe, jsou tvořeny přibližně z 80 % z vody. Naneštěstí s vyšším věkem celkově vody v těle ubývá, čemuž také příliš nepomáhají vysoké letní teploty. Dehydratace se tak může projevit i na stavu kloubů. Z toho důvodu je důležité, abyste dodržovali dostatečný pitný režim.

Množství tekutin, které byste za den měli vypít, si můžete snadno spočítat podle své tělesné hmotnosti. Stačí si pamatovat, že jednomu kilogramu hmotnosti odpovídá zhruba 35 ml tekutin. Pokud tedy vážíte 80 kg vynásobíte tuto váhu 35 a vyjde vám 2800 ml, což odpovídá 2,8 litru tekutin.

Dbejte na pestrou stravu plnou vitaminů a minerálů

Bez vitaminů a minerálů se lidské tělo nedokáže obejít. A dokonce ani klouby nemohou bez jejich přísunu správně fungovat. Pokud tedy již pociťujete nějaké problémy s klouby, rozhodněte nepodceňte kvalitní potraviny plné vitaminů a minerálů. Důležitý je zejména vitamin C, který podporuje tvorbu vlastního kolagenu, a vitamin D a H. Z minerálů je nezbytný vápník, železo a hořčík. Všechny tyto minerály přispívají k dobrému stavu kostí, kloubů a svalů.

Mezi kvalitní zdroje vitaminů, minerálů a dalších významných látek patří zelenina, ovoce, rybí maso, luštěniny, ořechy, vejce, mléko a mléčné výrobky. Pokud se některým potravinám vyhýbáte nebo víte, že nejíte právě zdravě, zvolte doplněk stravy, který vám pomůže chybějící vitaminy a minerály doplnit. Nalézt je můžete dokonce i v kloubní výživě.