Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Jak udržet klouby v kondici, když už nejste nejmladší

Kloubní potíže se s vyšším věkem prohlubují a nabírají na síle. Způsobů, jak je zmírnit existuje hned několik. Většina z nich spadá do kategorie preventivních opatření, což znamená, že předchází rozvoji dalších komplikací. Jejich pravidelným a poctivým prováděním se ale lze problémů s klouby zcela zbavit. Jak tedy udržet klouby v kondici, aby ještě dlouho a dobře sloužily? To si povíme v dnešním článku.

 

 

 

Každé kilo se počítá

Nadváha má na kloubní aparát neblahý vliv. Kvůli nadměrné tělesné hmotnosti totiž dochází k dlouhodobému přetěžování kloubů a kloubních chrupavek. Přetížení špatně snáší především nosné klouby, jako jsou kyčle a kolena, a dále pak páteř, což je také důvod, proč mnoho lidí s obezitou trpí na problémy se zády.

U kloubů, které každý den pracně odolávají zátěži a nesou váhu těla, většinou vzniká nevratné poškození chrupavek, jež se může projevit zvýšenou citlivostí při pohybu, otokem a zánětem. Snížit tělesnou hmotnost se proto rozhodně vyplatí. Zda trpíte nadváhou, můžete jednoduše zjistit pomocí výpočtu BMI (Body Mass Index). Hodnotu BMI zjistíte tak, že svoji hmotnost v kilogramech vydělíte druhou mocninou své výšky v metrech. Pokud máte normální přiměřenou hmotnost, váš výsledek se bude pohybovat v rozmezí 18,5–25,0. Hodnoty nad 25,1 značí nadváhu.

Přiměřený pohyb je vždy prospěšný

Pohyb je pro klouby důležitý z mnoha důvodů. Nejenže udržuje hybnost a rozsah v daném kloubu, ale také podporuje pevnost svalstva a přispívá k promazávání jednotlivých struktur uvnitř kloubu tělu přirozenou synoviální tekutinou. Když se kloub dostatečně nehýbe, jednoduše tuhne a může se v něm začít tvořit zánět. Mnoho seniorů se ale pohybu vyhýbá, protože je pro ně pochopitelně namáhavý. To však nic nemění na tom, jak moc je pohyb důležitý! Je jen potřeba vybrat tu správnou fyzickou aktivitu.

Pro seniory jsou ze všeho nejlepší pravidelné procházky, plavání, cvičení s vlastní vahou, cvičení na míči, jóga nebo případně jízda na kole. Ideální je také nordic walking – chůze se speciálními holemi, které pomáhají odlehčovat klouby a zároveň zapojují do pohybu i horní část trupu. Vyhnout byste se naopak měli jednostranným pohybovým aktivitám, kontaktním sportům a pohybům, při kterých dochází k doskokům. Nevhodný je například florbal, tenis atd.

Kloubní výživa dodá vašim kloubům to, co věkem ztratily

S přibývajícími léty se v těle přestávají tvořit látky, které v mládí udržovaly klouby, svaly a vazy v kondici. Z kůže, kloubů a chrupavek se tak například postupně vytrácí kolagen, kyselina hyaluronová, glukosamin a chondroitin sulfát. Tělo je také přestává vytvářet v dostatečné míře, což jen podporuje rozvoj kloubních potíží.

Proti stárnutí lze ale v dnešní vyspělé době dost dobře bojovat. A není k tomu zapotřebí ani žádných invazivních metod. Stačí zkrátka tělu dodávat to, o co je kvůli vyššímu věku ochuzeno. A právě k tomu slouží kloubní výživa. Je ale zapotřebí vybrat takovou kloubní výživu, která bude obsahovat všechny výše zmiňované látky, k jejichž úbytku v těle s rostoucím věkem dochází. Jedině tak kloubům zajistíte potřebnou výživu a dočkáte se kýženého efektu. Nezapomeňte také na to, že kloubní výživu je nutné užívat pravidelně a nejméně 2 měsíce. Tělo totiž musí z kloubní výživy doplnit potřebné živiny, kterých mělo doposud nedostatek a musí získat čas na regeneraci.