Jízda na kole přináší kloubům benefity. Má ale i svá úskalí
Cyklistika je zábavná a nenáročná forma pohybové aktivity, které se mohou věnovat mladí i starší lidé. Její zdravotní přínos spočívá především v aerobní zátěži organismu. Aerobní cvičení znamená, že jsou svaly a orgány dostatečně zásobeny kyslíkem během celé aktivity. Optimální frekvenci pohybu poznáte, když dokážete aktivitu vykonávat delší dobu bez enormního zadýchání a se zvýšenou tepovou frekvencí. Během aerobního cvičení dochází také k rychlejšímu spalování tuků. Trpíte-li nadváhou, z jízdy na kole vytěžíte při dodržení jistých pravidel naprosté maximum. Jenže jízda na kole má i svá úskalí, která se mohou podepsat na vašem zdraví.
Jak začít s jízdou na kole?
Jako u všech nových aktivit platí, že méně znamená více. Základem je pořízení kvalitního a vhodného kola. Cyklistika totiž značným způsobem ovlivňuje naše tělo. Při výběru kola proto v první řadě zohledněte prostředí, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat. Velikost rámu se pak odvíjí od výšky majitele. Do náročného terénu zvolte horské kolo. Díky širokým pneumatikám se vzorem vás nezastaví kořeny, kameny, bláto ani jiné překážky na cestě. Tento styl jízdy ale klade zvýšené nároky na celou pohybovou soustavu, především pak na horní polovinu těla. Horské kolo samozřejmě můžete využít i na silnici, avšak pojedete pomaleji a s větší námahou.
Skvělým kompromisem jsou crossová a trekingová kola. Oceníte je na cyklostezkách, ve městě a zvládnou projet i polní cestu s mnohými nerovnostmi. Silniční kola jsou uzpůsobena pro aerodynamickou rychlou jízdu po silnicích. Hodí se spíše pro pokročilé cyklisty, kteří chtějí urazit co největší vzdálenost. Nevýhodou je velký předklon trupu spojený se značným záklonem hlavy. Snadno pak může dojít k přetížení svalstva v oblasti krční a hrudní páteře. U netrénovaných osob na sebe problémy s klouby nenechají dlouho čekat. Pro rekreační cyklistiku můžete zvolit i městské kolo, na kterém sedíte v pohodlné vzpřímené pozici.
Co můžete vylepšit?
- Abyste šetřili klouby, musíte mít správně nastavenou výšku sedla. Obecně lze říci, že při posedu v sedle má být noha zcela natažena, pokud se postavíte na pedál patou. Posunete-li pak nohu na špičku, úhel v koleni by měl svírat zhruba 25°. Při jízdě se nesmí pánev klopit do stran.
- Se samotnou cyklistikou začněte s rozvahou. Nejprve zvolte kratší trasy v blízkosti vašeho bydliště. Pokud jste dlouhé roky nejezdili, je třeba se s kolem opět sžít. Jízda vyžaduje koordinaci očí, horních i dolních končetin a schopnost udržení rovnováhy při výskytu nerovností na cestě.
- V některých případech je vhodnější začínat na domácím rotopedu. Obzvláště lidé obézní nebo s většími bolestmi kloubů dolních končetin by měli zprvu jezdit bez zátěže, aby si tělo na pohyb postupně zvykalo.
Jízda na kole může způsobit či prohloubit kloubní problémy
Tak jako to platí u každé pohybové aktivity, ani s jízdou na kole to není dobré přehánět. Pokud totiž celé dny nebudete dělat nic jiného než se věnovat cyklistice, bude pro vás jízda na kole představovat jednostranný pohyb, který kloubům neprospívá a je potřeba ho vyvážit jinou pohybovou aktivitou. Zároveň, jak jsme již zmínili výše, záleží na kvalitě a správném nastavení kola.
Další příčinou, proč může jízda na kole způsobit či prohloubit kloubní potíže, je špatné postavení kloubní hlavice a jamky. Aby totiž docházelo k minimálnímu opotřebení kloubních struktur je zapotřebí, aby se kloubní hlavice a jamka v ideálním případě dotýkala na maximální možné ploše a zatížení se tak rovnoměrně rozložilo. Pokud jsou ale některé svaly na těle zkrácené a jiné v útlumu, dochází ke změně vzájemného postavení kloubních ploch, čímž se více namáhaná část začne opotřebovávat rychleji. Tato nepříznivá situace může nastat i v případě nevhodně zvolené velikosti kola a nastavení sedla. Proto nepodceňujte protažení a alespoň lehké rozcvičení před jízdou a také dobré cyklistické vybavení. Na 30 let starém kole byste mohli položit základy mnohým dalším potížím s klouby.
Mohu klouby chránit během zátěže?
Každý kloub našeho těla potřebuje pro svou regeneraci dostatek živin. Dobře vyživený kloub totiž snáze odolává zátěži. A i když cyklický pohyb při šlapání na kole pomáhá distribuci synoviální tekutiny, která v kloubu zajišťuje přenos živin, v mnoha případech si naše kloubní soustava zaslouží ještě větší dávku výživy. Například pokud se chcete věnovat cyklistice, ale trápí vás klouby i v běžném životě při nenáročných činnostech. V takovém případě můžete výživu kloubů podpořit užíváním kvalitních doplňků stravy, které tělu dodají potřebnou porci důležitých látek. Sáhnout můžete po českém přípravku Ostefit obsahujícím vše potřebné v jedné denní porci. Nápoj s chutí osvěžujícího granátového jablka dodává kloubům hydrolyzovaný kolagen, glukosamin, chondroitin a řadu dalších živin a vitamínů.