Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Když pohyb škodí – na co si musíte dávat pozor?

Dostatečné množství pohybu, racionální strava a psychická pohoda jsou klíčem k našemu zdraví a pravděpodobně i dlouhověkosti. Pravidelná aktivita – ideálně na čerstvém vzduchu, přináší mnohé benefity nejen našemu fyzickému tělu, ale i duši. Mnoho lidí si v prvotním nadšení či touze po splnění předsevzetí bohužel neuvědomuje, že i pohyb musí být vyvážený, aby nenadělal v konečném důsledku více škody než užitku.

 

 

Kdy a jak nám cvičení může uškodit?

1. Nadměrné množství pohybu

Ačkoliv by se mohlo zdát, že každá aktivita se nám počítá k dobru, není tomu tak. Obzvlášť u netrénovaných lidí hrozí, že to s pohybem v dobré víře přeženou. Z následků se pak mohou vzpamatovávat velice dlouho. Kromě namožených či přetížených svalů hrozí také vyšší riziko úrazu a poškození tkání. Neúměrně náročné cvičení ovlivňuje také hormonální systém. Tělo se dostává do stresu, tedy vyplavuje vyšší množství kortizolu. Tento hormon pomáhá tělu rychle reagovat ve stresových situacích. Dlouhodobě zvýšená hladina ale organismus vyčerpává, činí nás náchylnějšími k infekci, obezitě, zvýšenému krevnímu tlaku a negativně ovlivňuje i naše kognitivní funkce. Dlouhotrvající stres způsobený nadměrným množstvím pohybu může vést také k chronické únavě až vyhoření. Výjimkou nejsou ani poruchy spánku. Ženy se zas mohou potýkat s narušením menstruačního cyklu.

2. Příliš vysoká zátěž

Především lidé s nadváhou jakéhokoliv stupně by si měli pohybovou aktivitu dávkovat postupně. Máte-li nějaké to kilo navíc, myslete na své klouby. Skvělou volbu představují svižné procházky nenáročným terénem a plavání. Teprve až získáte potřebnou kondici a zpevníte svalstvo, vrhněte se na náročnější disciplíny, například běh, horskou turistiku, tenis nebo cyklistiku. V začátcích doporučujeme návštěvu zkušeného fyzioterapeuta, aby posoudil celkové držení těla a napětí svalstva. Jinak se může stát, že budete opakovaně přetěžovat některou svalovou skupinu a tím i klouby v okolí.

3. Nedostatek času na regeneraci

Odpočinek je základem všech činností, sport nevyjímaje. Pokud nedáte svému tělu prostor pro obnovu všech namáhaných struktur, brzy se dočkáte důrazné stopky v podobě bolesti, poškození tkání kloubu či úrazu. Úrazy se nejčastěji týkají kotníku (až 36 %), kolen (19 %) a bederní oblasti (12% ). Zvýšené riziko úrazů spočívá v kombinaci přílišné zátěže, nedostatku odpočinku a systematického opomíjení rozcvičení. Mnoho lidí také stále ještě podceňuje význam spánku a snaží se ze svého dne vytěžit naprosté maximum. Tělu pak schází potřebný čas pro regeneraci. Spolu s výkonností pak klesá i psychická odolnost.

4. Nevhodné složení jídelníčku

Při budování kondice jde kvalitní strava s fyzickou aktivitou ruku v ruce. Nejčastější začátečnickou chybou bývá omezení jídla s vidinou rychlého úbytku tuků. Tento mylný předpoklad vede ke známému jojo efektu, kdy máte potřebu se dojíst nevhodnými potravinami v naprosto nevhodný čas. Na živiny chudá strava se nejprve negativně projeví na pohybovém aparátu a celkové imunitě. Ve chvíli, kdy na sebe kladete zvýšené nároky, dopřejte svému tělu dostatek materiálu na regeneraci tkání. Nejste-li si jisti, zda pokrýváte stravou požadavky kostí, kloubů a vazů, neváhejte sáhnout po doplňku stravy. Český Ostefit představuje vyvážený zdroj živin nezbytných pro namáhaný organismus. Zavádějte změny do svého života postupně, jinak budete mít tendenci se vracet k zažitým stereotypům.

5. Neochota naslouchat svému tělu

Tento bod se týká jak začátečníků, tak pokročilých sportovců. Mnozí lidé se rozhodnou nevyslyšet varovné signály, nebo neodolají touze vyrovnat se kolegovi. Každý však máme limity jinde. Také je důležité naučit se rozeznávat pocity pozitivního vyčerpání z pohybu a vyčerpání, kterým nám tělo dává najevo nedostatek odpočinku.

Základní body k zdravému pohybu: Nepřetěžujte se, naslouchejte svému tělu, regenerujte a užívejte kvalitní kloubí výživu.