Klouby a zimní úrazy: Na co byste si měli dát pozor?
Již ve chvíli, kdy se objeví první vytrvalejší mrazíky, roste riziko nepříjemného venkovního úrazu. Obzvláště přijdou-li v kombinaci s namrzajícím deštěm, nebo naopak tajícím popraškem sněhu. Uklouznutí na zledovatělé ploše chodníku je dílem okamžiku. Léčba následků pak ale může trvat až několik týdnů a u křehčích seniorů nejsou výjimkou ani doživotní potíže v důsledku pomalé regenerace a omezené hybnosti kloubů.
Jak se chovat v případě náledí
Pokud hrozí ledovka, nejlepší prevencí je nevycházet v době, kdy chodníky ještě nejsou ošetřené. Musíte-li přesto například do práce, zvolte vhodnou obuv s dostatečně vzorovanou podrážkou. Variantou jsou také tzv. nesmeky. Snadno je natáhnete na boty a díky několika kovovým hrotům bezpečně dojdete, kam potřebujete. Ostatně – volba obuvi je klíčová také při posuzování případné škodné události. V případě, že nebudete mít v okamžiku úrazu zimní boty, bude odškodné buď kráceno, nebo zcela zamítnuto.
K nejčastějším zraněním na náledí patří odřeniny, modřiny, pohmoždění měkkých tkání kloubu a zlomeniny. Nezřídka dojde i k úrazu hlavy, vykloubení ramene nebo vyražení dechu.
Riziko zimních sportů
Milovníci zimních radovánek, a především lyžaři, ve zvýšené míře plní traumatologická oddělení. Charakteristickým úrazem je zranění kolenního kloubu, od zhmoždění až po úplné vykloubení. Ohroženy jsou také palce na rukou, jak lyžař svírá hůlku. Při pádu dochází k masivnímu zhmoždění vazů v okolí základního kloubu palce. Mnohdy se musí přistoupit i k chirurgickému řešení v podobě plastiky vazu. Tomuto pro lyžaře typickému poranění palce se říká „lyžařský palec“.
Počty zranění také prudce narůstají v průběhu jarních prázdnin, kdy se na hory vydává největší množství lyžařů včetně těch svátečních. Nebezpečí tkví především ve zvýšené koncentraci lidí, kdy snadno dojde ke srážce v důsledku omezeného prostoru na sjezdovce. Ohrožené jsou především děti, které ještě nemají potřebné zkušenosti. Samozřejmou součástí vybavení by tedy měla být kvalitní přilba a reflexní vesta. To platí i v případě bruslení, kdy by dítě mělo být navíc vybaveno alespoň kolenními chrániči. Nepodceňujte ani délku samotné aktivity, spousta úrazů vzniká v důsledku únavy. Dbejte na odpočinkové pauzy, kdy se občerstvíte třeba teplým čajem.
Lze klouby ochránit?
Léčba každého traumatického poranění kloubu zabere mnoho času. Počítejte nejen s dobou hojení všech okolních tkání, ale i s následnými rehabilitacemi. Bohužel s postupujícím věkem klesá schopnost organismu efektivně regenerovat poškozená místa. Kromě preventivní opatrnosti přes celé zimní období pomůže kloubům kvalitní výživa. Pevné tkáně snáze odolají náhlému nárazu, popřípadě na ně nebude mít nešťastná událost tak zničující vliv.
Sáhnete-li po doplňcích stravy, hledejte takové, které obsahují pro tělo snadno využitelný hydrolyzovaný kolagen a kolagen II. typu. Tato kombinace zaručuje výživu jak měkkých tkání, tak samotné kloubní chrupavky.
Český výrobek Ostefit dodává kloubům kromě výše zmíněných typů kolagenu také potřebný glukosamin a chondroitin sulfát, které udržují pružnost a pevnost chrupavek. S užíváním podpůrné výživy je vhodné začít ideálně ještě před příchodem chladného období, aby měl váš organismus dostatek času zpevnit oslabená místa. Pokud jste to ale nestihli, i tak není pozdě s kloubní výživou začít. Vaše klouby vždy ocení přísun kvalitních živin! Přeci jen jsou každodenně namáhány.