Kolagen na klouby: Nativní nebo hydrolyzovaný? Poradíme vám, jak si vybrat ten správný!
Kolagen si téměř každý z nás spojuje s klouby nebo pokožkou. Málokdo ale ví, jak kolagen v těle skutečně funguje a jak si vybrat ten správný. To, že je kolagen součástí určitého doplňku stravy totiž neznamená, že je v něm obsažen v té nelepší formě. V následujícím článku se proto dozvíte, jaké typy kolagenu existují, jaké mají účinky a jak poznat kvalitní potravinový doplněk obsahující kolagen.
Co je kolagen a jaké má funkce?
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, jež je hlavní součástí pojivových tkání (chrupavek, vaziva, kostí atd.). Díky tomu tvoří až 10 % celkové tělesné hmotnosti člověka a 70 % kůže. Jako hojně a přirozeně se vyskytující protein lidského těla má pochopitelně řadu důležitých funkcí. Mezi ně například patří pružnost a pevnost chrupavek celého těla. Bohužel ale od 25. roku věku kolagenu v organismu přirozeně ubývá a nevytváří se v takovém množství. Kvůli tomu dochází k prohlubování vrásek na pleti, vlasy a nehty se začínají více lámat a kloubní chrupavky podléhají většímu opotřebení. Změny se tak projevují nejen na vzhledu, ale i na kloubech, které mohou začít bolet.
Kolagen se stejně jako většina jiných bílkovin skládá z aminokyselin, konkrétně z glycinu, prolinu a hydroxyprolinu, které jsou vzájemně zapojeny do polypeptidického řetězce. Lidský organismus si je kolagen schopen v omezeném množství vytvořit, avšak jedná se o velice složitý děj, který se stává postupně s vyšším věkem pro tělo ještě více náročným. Vyplatí se proto trochu svému tělu ulevit a kolagen doplňovat prostřednictvím doplňků stravy nebo potravin.
Upozornit je potřeba také na to, že kolagen tělo nedovede vytvořit bez účasti vitaminu C. Při výběru doplňků stravy na klouby je proto vhodné zaměřit se na to, zda produkt obsahuje vitamin C.
Typy kolagenu
V současné době je známo více než 28 různých typů kolagenu. Pro přehlednost se označují římskými čísly. Každý z nich plní specifickou úlohu v těle a nachází se v různých tkáních. Nejhojněji zastoupený je kolagen I. typu, který se nachází ve svalech, pokožce, zubech a kostech. Kolagen I. typu představuje zároveň 90 % veškerého kolagenu v těle. Co se ale týče kloubů, nejdůležitější je kolagen II. typu, který tvoří základní stavební hmotu kloubních chrupavek. Díky němu je chrupavka odolná, nepodléhá tak mechanickému opotřebení a zvládá odolávat fyzické zátěži.
Ostatní typy kolagenu jsou v lidském organismu zastoupeny jen v malé míře. Nachází se například v cévách, ve stěně orgánů nebo v očích. Jejich funkcí je především udržovat orgány a cévy dostatečně pružné.
Jak tělu dodat kolagen?
Pokud chcete zvýšit množství kolagenu v těle, a tak podpořit zdraví svých kloubů, máte dvě možnosti, jak to udělat.
- První možností je zvýšit konzumaci potravin bohatých na kolagen a podporujících tvorbu vlastního kolagenu. Bohužel tato zpráva ale příliš nepotěší vegetariány, neboť kolagen nelze tělu dodat jinak než živočišnou stravou. Ideální jsou například domácí vývary a masné výrobky. Velké množství kolagenu obsahuje také želatina, kterou můžete najít v tlačence nebo aspiku. Tyto potraviny ale bohužel není vhodné konzumovat dlouhodobě. Jsou totiž poměrně tučné a mohou zvyšovat riziko vzniku různých onemocnění.
- Druhou možností je sáhnout po doplňku stravy na klouby, který by měl správně kolagen obsahovat. Důležitá je ale forma obsaženého kolagenu – jednat by se mělo o kolagenní peptidy neboli hydrolyzovaný kolagen.
Jak vybrat kloubní výživu s kolagenem? Na co se zaměřit?
Při výběru doplňku stravy na klouby je důležité zohlednit formu obsaženého kolagenu. Hydrolyzovaný kolagen, známý také jako kolagenní peptidy, je rozložen na menší části, což zvyšuje jeho vstřebatelnost a biologickou dostupnost. Studie publikovaná v časopise Current Medical Research and Opinion zjistila, že užívání hydrolyzovaného kolagenu po dobu 6 měsíců vedlo k významnému zlepšení kloubů u sportovců. Na druhou stranu, nativní kolagen si zachovává svou přirozenou strukturu a může hrát roli v modulaci imunitních reakcí. Výzkum publikovaný v Science Translational Medicine naznačuje, že nativní kolagen typu II může být přínosný při osteoartrózy. Výběr mezi těmito formami kolagenu by měl záviset na individuálních potřebách a zdravotním stavu uživatele.
Dalším rozhodujícím aspektem při výběru kloubní výživy by pro vás mělo být množství hydrolyzovaného kolagenu. Toho by mělo být ve složení nad 2500 mg v jedné denní dávce.
Český doplněk stravy na klouby Ostefit
Kolagenní peptidy v optimálním množství obsahuje český doplněk stravy Ostefit, který lze zakoupit bez lékařského předpisu. Kromě kolagenu dále obsahuje chondroitin sulfát, glukosamin sulfát a MSM, což jsou biologicky aktivní látky napomáhající správnému fungování kloubů.
Aktualizováno 18. března 2025