Kolena jsou nejsložitější klouby v těle. Péče o ně ale zas tak složitá není
Kolenní klouby patří k nejsložitějším a také nejvíce namáhaným kloubům v těle. Účastní se totiž celé řady lokomočních pohybů, jako je chůze, běhání, skákání nebo lezení. To z kolen právoplatně dělá nejdůležitější klouby, na které je potřeba, aby bylo spolehnutí. Jenže bohužel se věkem kolena přirozeně opotřebovávají a tím pádem začínají zlobit. Přispět k tomu také může nevhodný pohyb, špatná strava, úraz, sedavý způsob života a mnoho dalších faktorů. To je také důvod toho, proč se problémy s koleny objevují u čím dál tím mladších jedinců.
Jak koleno vlastně funguje?
Kolenní kloub je složený typ kloubu, neboť ho tvoří tři kosti: kost stehenní, kost holenní a čéška. Jednotlivé kloubní plochy jsou pokryty chrupavkou a čéška je zasazena do úponové šlachy čtyřhlavého svalu stehenního. Aby kloub dovedl odolávat zátěži, otřesům a nárazům při chůzi či běhu, a to i v náročném terénu, je vybaven dvěma poloměsíčitými menisky z vazivové chrupavky. Ty se rozdělují na vnější a vnitřní. Dále pak koleno stabilizuje složitý vazivový aparát tvořený vnitřním a vnějším postranním vazem a předním a zadním zkříženým vazem. V kloubu dále nechybí ani tíhové váčky tzv. burzy, cévy, nervy a synoviální tekutina, která zajišťuje snížení tření při pohybu a výživu chrupavek.
Uznejte tedy sami, že anatomie kolenního kloubu je velice komplikovaná. A i když se zdá, že kolenní kloub je „opevněn“ ze všech stran, bohužel mnohdy stačí velice málo, aby se „složil“ jako domino. Každá z kloubních struktur totiž plní svoji nezastupitelnou funkci.
Proč k problémům s klouby dochází?
Nic se nesmí přehánět. A to platí i co se týče kloubů. Například přehnaná zátěž v podobě každodenní sportovní aktivity může vyústit v oslabení chrupavek a nevratné degenerativní změny. Stejný problém ale také činí jednostranný stereotypní pohyb a sedavý způsob života. Prevence potíží s kolenními klouby proto spočívá především v nalezení zlaté střední cesty.
Velký vliv na kolena má taktéž životospráva, kouření, konzumace alkoholu, nadváha nebo pitný režim. Za problémy často stojí i prodělané úrazy, pády a operace. Při úrazu může dojít k odštípnutí chrupavky nebo poranění vazu, který se špatně zhojí a může posléze dělat potíže. Problémy se na sebe často nabalují a jeden zdánlivě banální úraz kolene může způsobit přetěžování svalů na stehnu či lýtku a následně vést ke špatnému postavení pánve a bolesti zad. V neposlední řadě kolenní problémy mohou souviset s plochýma nohama, nevhodně zvolenou obuví nebo třeba vrozenými a vývojovými vadami.
Co vám může pomoci?
Pokud vás trápí kolena, existuje několik možností, pomocí kterých můžete své problémy zmírnit, případně jim předejít. Některé z nich jsou preventivní, jiné se využívají i po úrazu nebo endoprotéze kolene. Co byste tedy v rámci péče o kolena měli dělat?
- minimalizujte rizikové faktory vyvolávající problémy s koleny – například v případě, že trpíte nadváhou, snažte se zhubnout. Zbytečná kila totiž vyvíjí na nosný kloub zvýšený tlak. Také se snažte dodržovat dostatečný pitný režim, neboť kloubní chrupavky jsou tvořeny převážně vodou.
- zjistěte, co vašim kolenům dělá dobře – jelikož příčiny potíží s koleny jsou různorodé, každému z nás může pochopitelně zabírat něco trochu jiného. Zatímco třeba vaší sousedce nebo kolegyni v práci dělají dobře studené obklady, vám naopak může pomáhat teplo. Je tedy třeba vyzkoušet obě varianty. Obecně ale platí, že po úrazu je lepší chlad. Dále vám může pomoci ulevit jemná masáž kolene pomocí rukou nebo molitanových měkkých míčků ze zdravotnických potřeb. Masáž s tlakem směrem vzhůru (k srdci) navíc pomáhá lépe vstřebat otok.
- dopřávejte si pravidelný a všestranný pohyb – o tom, že přiměřený pohyb udržuje klouby v kondici není žádných pochyb. Nečinnost totiž může vést k nevratnému zatuhnutí. Jak jsme ale již psali výše, všeho moc škodí. Ke sportovní aktivitě tedy přistupujte opatrně a s ohledem na příčinu vašich problémů. Doporučované jsou například procházky, nordic walking nebo plavání.
- vyhledávejte kloubní výživu s kolagenem, kyselinou hyaluronovou a vitaminem C – kolagen a kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytují v těle, konkrétně v kloubních chrupavkách a kůži. Jejich úloha zjednodušeně spočívá v tom udržet tyto tkáně pružné a zároveň pevné. V omezeném množství je lze získat i z jídla. Například kolagen je součástí aspiku a tlačenky. Jenže časté stravování těmito potravinami rozhodně není zdravé. Mnohem lepší proto je sáhnout po kloubní výživě, která kromě toho obsahuje i vitamin C. A jak vitamin C souvisí s kloubním aparátem? Především tak, že podporuje tvorbu tělu vlastního kolagenu.