Máte problémy s klouby? Možná jen málo pijete
Naše tělo je v závislosti na věku tvořeno zhruba z 50–75 % vodou, která zajišťuje přenos naprosté většiny živin, kyslíku a krevních plynů, hormonů, i mnoha dalších látek nezbytných pro náš život. Díky vodě se dokážeme zbavit také odpadních a škodlivých látek. Voda přímo ovlivňuje zdravotní stav celého našeho organismu. Obsah vody se promítá do vzhledu naší pokožky, vlasů, nehtů a samozřejmě i funkčnosti kloubů.
Čím jsme starší, tím se zastoupení vody v našem těle snižuje. Můžeme tedy říci, že postupem času vysycháme. Bohužel se snižuje i intenzita pocitu žízně. Je proto důležité na doplnění tekutin myslet, jinak se budeme potýkat s nepříjemnými následky dehydratace.
Příznaky nedostatku vody v těle:
- pocit žízně
- často suchá ústa a jazyk
- suché sliznice náchylné k infekcím
- vysušená pokožka
- povadlá pleť
- lámavé vlasy
- únava až malátnost
- tmavá moč
- bolest hlavy
Co se děje v těle při zanedbaném pitném režimu:
- nadměrně se zatěžují ledviny a hrozí močové infekce
- zvyšuje se riziko onemocnění srdce a cév
- klesá krevní tlak
- vzniká zácpa
- usazují se odpadní látky v organismu
Jak souvisí ledviny s klouby?
Právě usazování odpadních látek v blízkosti kloubů často vyvolává jejich bolest. Při omezeném pitném režimu nedochází k dostatečně rychlému odplavování metabolitů a vzniká tak v podstatě začarovaný kruh, kdy se zanášející cévy a ledviny nedokáží pracovat natolik efektivně, aby nás zplodin zbavily. Tělo tedy musí metabolity ukládat i do dalších míst včetně okolí svalů a kloubů.
Co jste možná nevěděli o koloběhu vody v našem těle
Voda se stará také o termoregulaci, čili o teplotu a teplotní komfort našeho těla. Za den se zbavíme zhruba 2,5 litru vody za předpokladu, že se moc nehýbeme. V klidovém režimu vypotíme zhruba 600–900 ml vody a zbytek ztratíme močí. Ovšem takoví dělníci u vysokých pecí mohou vypotit až 7 l vody denně! Ledvinami každý den proteče neuvěřitelných 170 litrů primární moči, jak jimi neustále protéká krev a čistí se od odpadních látek. Z tohoto množství však vznikne jen cca 1,7 l moči, která nás zbaví nepotřebných metabolitů. Ledviny mají v našem těle i další funkce, jako kontrolu hormonů regulujících krevní tlak a kontrolu produkce červených krvinek. Proto je důležité ledvinám jejich práci co nejvíce usnadnit dostatečným příjmem tekutin. Také plíce udržují vnitřní rovnováhu za pomoci vody. Každý den vydýcháme přibližně 500 ml vody.
Jak dodržovat pitný režim?
Ideální je začít ráno sklenicí teplé vody. Rozhodně přes den nečekejte na pocit žízně, to už se tělo dostává do stresové situace a hlásí tím počátek dehydratace. Nepijte však naráz velké množství vody, náš organismus není schopen využívat vyšší objem tekutiny. Pijte tedy pravidelně po malých dávkách. Vhodná je čistá voda, může být i s kapkou citronu nebo snítkou bylinky, popřípadě čaj. Připravte si v práci sklenici vody na pracovní stůl. Když ji budete mít po ruce, sáhnete po ní častěji. Zároveň nepůsobí demotivačně jako celá 1,5l láhev. Do pitného režimu počítáme také polévky a zeleninu s ovocem. Naopak káva, alkohol a silný černý čaj tělo odvodňují. Ani slazené limonády nejsou vhodné pro vysoký obsah cukru.
Čím podpořit klouby?
Nyní již víte, že přiměřenou hydratací organismu kloubům velice prospějete. Voda nejenže odplaví usazeniny, ale pomůže také doručit živiny důležité pro regeneraci a opravu poškozených struktur. Potřebné látky můžete do těla dodat v podobě vhodných potravinových doplňků. Například český přípravek Ostefit obsahuje kromě jiného hydrolyzovaný kolagen, který na chrupavky působí doslova jako anabolikum a napomáhá jejich bezproblémovému fungování.