Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Návod na 3 jednoduché zábaly na klouby: vyzkoušejte babské rady, které vám uleví od bolesti

Naše babičky moc dobře věděly, co na bolavé klouby platí. Tenkrát se nesázelo na chemii, ale spíš na sílu přírody. A ta funguje dodnes. Nechte se inspirovat našimi 3 tipy na jednoduchý zábal na klouby, který vám spolehlivě uleví od potíží, a přitom ho zvládnete připravit během chvilky sami doma.

Tvarohový obklad

Tvaroh je nejen skvělou součástí jídelníčku, ale také domácí lékárníčky. Zábal z tvarohu totiž působí jako učiněný balzám na klouby. Naše babičky ho s úspěchem používaly na nejrůznější pohmožděniny, výrony i otoky – a moderní fyzioterapeuté ho doporučují dodnes.

Ať už použijete obklad z tvarohu na bolavé koleno, kotník, rameno či jinou pohmožděnou část těla, vedle zaručeně nešlápnete. Tvaroh totiž přirozeně chladí, odvádí přebytečné teplo, tlumí bolest a stahuje zánět.

Stačí vyndat tvaroh z lednice (můžete vybrat měkký v alobalu, ale i ten ve vaničce), rovnoměrně ho rozetřít na čistou tenkou látku nebo gázu a připravený tvarohový obklad opatrně přiložit na bolavý kloub. Následně zábal překryjte fólií a zafixujte obvazem nebo šátkem, aby vše drželo na místě. Ve chvíli, kdy se tvaroh zahřeje a začne vysychat, je na čase ho vyměnit.

Zábal ze zelných listů

Zelí, stejně jako tvaroh, nenajde své uplatnění jen v kuchyni. Zábal z jeho listů se už po generace používá jako účinný lék na bolavé klouby. Zelné listy totiž obsahují protizánětlivé látky, které dokážou zmírnit otok a ztlumit bolest. Obklad vám tak pomůže ulevit při nejrůznějším pohmoždění, začínajícím zánětu i v případě chronických bolestí kloubů.

Příprava je opět snadná. Vezměte několik větších listů ze syrového hlávkového zelí, omyjte je a osušte. Poté je jemně naklepejte paličkou na maso nebo válečkem, aby pustily šťávu – právě ta má na svědomí ony zázračné účinky. Rozklepané listy přiložte na bolavé místo tak, aby ho zcela pokryly, překryjte kouskem igelitu (skvěle poslouží třeba potravinová fólie) a stejně jako u předchozího zábalů, i tento obklad nakonec překryjte šálou nebo ručníkem, který se postará, aby vše drželo na místě. Nechte působit minimálně 1–2 hodin, klidně i více.

Priessnitzův zábal

Priessnitzův zábal je stará dobrá klasika. Tenhle chladivý obklad, který vymyslel slavný lázeňský léčitel Vincenz Priessnitz, využijete hlavně v případě akutního zánětu – tedy tehdy, kdy je kloub oteklý, bolestivý a teplý na dotek. Chlad vám totiž pomůže zanícený kloub zklidnit, ulevit od bolesti a stáhnout otok.

Připravíte ho snadno. Stačí studený mokrý hadřík, kousek igelitu a suchý ručník. Přímo na postižené místo položte mokrou látku, překryjte ji igelitem a nakonec zafixujte suchým ručníkem. Nechte působit zhruba 1 hodinu a v případě potřeby Priessnitzův zábal za další 3–4 hodiny zopakujte.

Jen pozor – nehodí se na prochladlé nebo zatuhlé klouby. Ty ocení naopak spíš teplo.

A co když si klouby řeknou o teplo?

Chladivý zábal na klouby vám udělá skvělou službu při zánětu nebo čerstvém otoku. Pokud vás ale kloub bolí spíš při změně počasí, po dlouhém sezení nebo máte pocit, že je jen zatuhlý, je čas sáhnout po teplu. To uvolňuje, prokrvuje a pomáhá rozhýbat klouby, které toho už mají hodně za sebou.

V takovém případě vyzkoušejte hřejivý gel Ostefit. Stačí nanést malé množství na bolavou oblast, jemně vmasírovat a nechat teplo, ať udělá svou práci. Kloub se krásně uvolní a rozhýbe a pohyb pro vás bude hned příjemnější.

A pokud chcete kloubům ulevit nejen zvenku, ale i zevnitř, nezapomeňte na prevenci v podobě rozpustné kloubní výživy, která vašim kloubům každý den pomůže doplnit všechny důležité látky potřebné k jejich bezproblémovému fungování i regeneraci.

Náš tip: Přečtěte si 3 důvody, proč by ve vaší lékárničce nemělo chybět mazání na klouby.