Nedovolte, aby vám ramenní klouby dělaly problémy. Naučte se o ně pečovat
To, co většina z nás vnímá jako rameno, je ve skutečnosti hned několik kloubních spojení, které jsou navzájem propojeny šlachami a svaly. Aby celý ramenní pletenec správně fungoval, musí být všechny jeho části v dokonalé souhře. Jedině tak nám rameno dovolí vykonávat široký rozsah pohybu – od poškrábání na zádech až po hod míče do dálky. Vysoká mobilita si ale vybírá svoji cenu. Tou je tendence ke vzniku nestability. Stačí, když dojde ke zkrácení či oslabení některé svalové skupiny, a změní se postavení lopatky nebo klíční kosti. Nastává pak problém, který při chybné diagnostice nebo nedostatečně intenzivní léčbě může obtěžovat život i po dlouhé roky až desetiletí.
Jak vlastně ramenní pletenec funguje?
Diagnostika problému v okolí ramenního kloubu nebývá vůbec jednoduchá a vyžaduje mnohdy i změnu přístupu v průběhu samotné terapie, neboť je ramenní pletenec funkčně i anatomicky velice složitou oblastí. Jedná se o spojení volné horní končetiny, respektive hlavice kosti pažní, lopatky a klíční kosti. Jamka pro hlavici se nachází na boční straně lopatky a je velice mělká, kryje hlavici pouze z 1/3. O to důležitější roli pak sehrávají vazy, šlachy a svaly v okolí kloubu.
Celý ramenní pletenec spojuje s hrudníkem jediný drobný kloub mezi klíční a hrudní kostí, který si můžeme nahmatat v těsné blízkosti krční jamky. Díky takto relativně nestabilnímu spojení je rameno kloubem s největším rozsahem pohybu v celém našem těle. Pro správnou funkci celého složitého uskupení je ale nesmírně důležitá dokonalá souhra všech zúčastněných svalů.
Co nejčastěji způsobuje potíže?
Vzhledem k malé styčné ploše kloubu bývají problémy nejčastěji vyvolány svalovou dysbalancí, přetížením svalových úponů a následnými záněty. Kloub tím samozřejmě velmi trpí a postupem času dochází k opotřebování chrupavkových struktur.
Pro alespoň přibližnou představu o jak složitou diagnostiku se jedná, mluvíme-li o problémech v ramenním pletenci, je třeba vědět, kam až sahají svaly účastnící se pohybu. Přes zadní stranu hrudníku se rozprostírá široký sval zádový, který se upíná na pánev. Do ramene se tedy mohou přenést problémy páteře, kyčlí či dokonce chodidel. Mnoho drobnějších svalů upínajících se na žebra či lopatku se zase může podílet na blokádách žeber nebo omezení pohybu lopatky. Ta by měla svým pohybem v ideálním případě hladce kopírovat tvar hrudníku, což se vlivem vadného držení těla a sedavého způsobu života neděje.
Svaly okolo ramenního kloubu mohou způsobovat přenesené potíže
Další svalové skupiny se od lopatky upínají k lebce a krční páteři a dokážou vyvolat úporné migrény. Nepříjemný tlak pak vystřeluje až do oblasti spánku, k čelistnímu kloubu a zubům. Na přední straně hrudního koše se na pohybu ramenního kloubu podílí mohutné prsní svaly s úpony na žebrech. Stažení některé části svalů opět může zablokovat žebra a působit neblaze na hrudník. Pažní sval zvaný biceps, který ohýbá ruku v lokti, se zapojuje snad při všech denních činnostech. Bez bicepsu byste se nenajedli, nedokázali byste se plnohodnotně obsloužit a nebyli byste schopni práce. Z tohoto přehledu vidíme, do jak velké vzdálenosti v našem těle zasahují svaly podílející se na pohybu v ramenním kloubu. Proto jakákoliv disharmonie v této rozsáhlé oblasti dopadá na kvalitu života v podobě omezení pohybu a následné bolesti.
Co pro svá ramena můžete udělat?
Včasná péče o ramenní klouby se vám v budoucnu rozhodně vyplatí. Mezi nejdůležitější opatření, která můžete sami velice snadno učinit, patří dostatek vhodného pohybu, strečink a zdravá strava. Zdraví vazů, šlach a chrupavky kloubu podpoříte také užíváním kvalitních doplňků stravy. Sáhnout můžete po české kloubní výživě Ostefit, která obsahuje kolagen I. a II. typu a další látky potřebné pro dobrou funkci kostí a chrupavek. Skvělým bonusem je příjemné užívání v podobě chutného nápoje.
Kolagenní vlákna nejen, že udržují chrupavku v kloubu funkční, ale podílejí se i na hladkém pohybu všech svalů vůči sobě navzájem. Zajišťují také potřebnou pevnost svalů, aby udržely kloub ve správném postavení. Ochablé svaly a nedostatečně pevné vazy mohou být také jednou z příčin snadného vykloubení ramene. Cílené protahování svalů je zase důležité z důvodu udržení optimálního rozsahu pohybu v kloubu až do vysokého věku. Ve stáří pak oceníte vlastní sebeobslužné dovednosti bez nutnosti pomoci dalšího člověka.
Pro zmírnění potíží v oblasti ramen můžete vyzkoušet následující režimová opatření. Nezapomeňte ale na to, že pokud chcete dosáhnout dobrých výsledků a zmírnění obtíží, musíte být v jejich dodržování důslední. Zároveň také musíte počítat s tím, že než se stav zlepší, musíte svému tělu dát čas. Pokud následující rady provádíte důsledně minimálně 2 týdny, a přesto se obtíže nezmírňují, raději navštivte lékaře.
Režimová opatření proti problémům s rameny:
- Zůstaňte aktivní a s ramenem pohybujte, jak jen to je možné.
- Snažte se stát a sedět rovně s rameny staženými dolů a mírně dozadu.
- Nevykonávejte dlouhodobě jednostranné činnosti nebo sportovní aktivity (například tenis).
- Užívejte každý den kvalitní kloubní výživu.
- Při sezení se nehrbte, nevytáčejte ramena a dejte si pozor na předsun hlavy.
- Vyhněte se cvičení se závažím.