Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Nejčastější mýty o svalech, kterým bychom měli přestat věřit

Chcete předejít problémům s kyčlemi? Začněte o ně pečovat co nejdříveV lidském těle snad neexistuje místo, které by nebylo opředeno mýty. O kloubech a kostech jsme již psali, nyní si posvítíme na svaly. Ohledně pohybového aparátu bohužel koluje mnoho mýtů i mezi fitness trenéry, kteří je předávají svým klientům. Nejen, že pak cvičení bude málo efektivní, ale může dokonce i škodit. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem i při rekreačním sportu, podívejte se, zda jste se také nestali obětí pravdivě se tvářícího bludu.

 

1. Bez bolesti to nejde

Naše tělo nám prostřednictvím bolesti dává najevo, že jsme překročili jeho limity. Samozřejmě nelze popřít, že sportem své hranice posouváme kupředu, nemělo by to ovšem být za cenu opakující se intenzivní bolesti svalů. Ta totiž vzniká v důsledku mikrotraumat přetížených svalových vláken. Mnohdy stačí jen drobné upravení intenzity či délky pohybové aktivity, abyste cítili, že svaly odvedly svou práci a zároveň vás neomezovala bolest při každém pohybu.

2. Kdo necvičí, nemá svaly

Každý z nás se rodí s určitým počtem a typem svalových vláken. Pokud byste si mysleli, že kulturista má více svalů než jakýkoliv běžný člověk, pak jste na omylu. Dokázal však vybudovat objem. Pokud by přestal cvičit, svaly pouze „splasknou“, ale počet svalových vláken zůstane stejný. Úbytek svalů ve své pravé podstatě je zapříčiněný nemocemi, nikoliv nízkou pohybovou aktivitou.

Možná vás zaujalo zmínění typů svalových vláken. Dělí se na rychlá a pomalá. Pomalá vlákna převažují u vytrvalostních sportovců a rychlá například u sprinterů. Poměr těchto typů je nám pravděpodobně dán do vínku geneticky. Nemá pak smysl se trápit tréninkem na maraton, když máte vrozené dispozice k rychlému výkonu.

3. Posilování zkracuje svaly

Správně provedené posilování ke zkrácení svalů rozhodně nevede. Každý sval se vždy adaptuje na rozsah pohybu, který provádí. Cvičíte-li v posilovně opravdu poctivě, pak si zachováváte nejen pasivní, ale i aktivní flexibilitu. Pasivní flexibilita představuje pohyb, kterého jsou svaly schopny bez zátěže. Naopak rozsah pohybu se zátěží (včetně vlastní váhy) znamená flexibilitu aktivní.

4. Strečink prodlužuje svaly

I když je protažení opravdu důležitou součástí cvičení, svaly prodloužit nedokáže. Co ale dokáže, tak zvýšit schopnost nervového systému snášet bolest při větším natažení svalu. Jak prokázala studie, třicetiminutové protahování po dobu šesti týdnů zlepšuje toleranci k protažení a tím zvyšuje i flexibilitu v kloubu.

5. Svaly potřebují hlavně bílkoviny

Ačkoliv jsou bílkoviny pro nabrání objemu svalů důležité, bez dalších makroživin se při cvičení neobejdete. Kvůli energii a správnému fungování organismu potřebujete i kvalitní tuky a sacharidy. Mnoho sportujících se opomíná zaměřit na dostatečný příjem významné bílkoviny – kolagenu, která tvoří veškeré pojivo pohybového aparátu.

Mnohdy bývá obtížné pokrýt potřeby našeho těla, obzvlášť, pokud dbáme na pravidelnou pohybovou aktivitu. Pak je vhodné sáhnout po osvědčeném potravinovém doplňku. Kvalitní produkt dodává komplexní živiny potřebné pro regeneraci kloubů, vazů, šlach, kostí i svalů. Český přípravek Ostefit splňuje tato náročná kritéria, a navíc neobsahuje žádná zbytečná plnidla ani konzervanty.

6. Břicho zhubnu sklapovačkami

Bohužel není možné zhubnout jen v určité vybrané části těla. To si samo vybírá, jak bude spalovat tuky. Navíc je pro hubnutí klíčový vyvážený jídelníček, nikoliv cvičení. Jen vytrvalost v racionální stravě a pohybové aktivitě přináší výsledky, a nakonec se zbavíte i nadbytku ve své problematické partii.