Nepodceňujte problémy s loketními klouby. Nezbytné jsou při každodenní sebeobsluze
Lokty jsou neprávem opomíjené klouby, přestože jsou pro naše každodenní fungování naprosto nezbytné. Existuje nespočet článků, jak pečovat o kolena, páteř, ramenní klouby, ale o loktech se zmiňuje jen hrstka z nich. Většinou si vlastních loktů totiž všimneme až ve chvíli, kdy začnou bolet a omezovat pohyb celé horní končetiny. Přitom bez bezchybně fungujících loketních kloubů nemůžete pracovat u počítače, nezvednete nic těžkého a značné potíže zaznamenáte i při řízení auta. Bolavé lokty znepříjemňují také sebeobsluhu, jako je oblékání, osobní hygiena a schopnost se najíst.
Jak loket funguje
V oblasti lokte se potkávají 3 kosti – kost pažní, loketní a vřetenní. Ovšem mezi těmito kostmi existují 3 malá kloubní spojení, která umožňují nejen ohnutí a natažení paže, ale také otočení celého předloktí dlaní nahoru a dolů. Všechny kloubní plošky jsou kryté chrupavkou, která se při chybném postavení kostí nadměrně opotřebovává. Kromě svalů upínajících se v okolí kloubu zde vstupuje do činnosti množství šlach, které pokračují směrem k zápěstí i rameni. Proto je loket značně ohroženým kloubem, neboť přímo ovlivňuje funkčnost zápěstí a ramene. Samozřejmě to platí i naopak.
Nepodceňujte prvotní signály
Mezi nejčastější příčiny bolesti se řadí akutní a chronické přetížení některých svalů upínajících se v oblasti lokte a také úrazy včetně vyvrknutí či úplného vykloubení. Sami na sobě si můžete vyzkoušet, kolik svalů se zapojuje do činnosti při ohnutí či natažení zápěstí, a dokonce i při pohybu prstů. Otočte předloktí dlaní vzhůru, dlaň druhé ruky přiložte pod loket a proveďte pár pohybů zápěstím i prsty. Všechny svaly, které takto cítíte, přenášejí bolest prostřednictvím svých úponů k distální části ruky. Nadcházející problémy se nejčastěji ohlašují změnou citlivosti prstů, pocity mravenčení, potřebou ruce protřepat a některými dalšími nenápadnými signály.
Bolavé lokty netrápí jen sportovce
Všeobecně známý pojem tenisový loket představuje postižení šlach na palcové straně lokte, kdežto tzv. oštěpařský (golfový) loket postihuje stranu malíkovou. Těmito neduhy paradoxně netrpí především sportovci, ale lidé mající sedavé zaměstnání. Na vzniku bolesti lokte se totiž podílí přetížení páteře a následně ramenního pletence. Pak již stačí jen mírná zátěž loketního kloubu a bolest se rozhoří rychlostí požáru. Jelikož je původní příčina – nedostatek pohybu a kombinace oslabení i přetížení – chronického charakteru, bývá léčba zdlouhavá a mnohdy i málo efektivní, neboť jen zkušený lékař dokáže odhalit, co je příčina a co jen následek.
Nejúčinnější je prevence
Přiměřený pravidelný pohyb je doslova klíčem k našemu zdraví. Ideální aktivitou, která dokáže kompenzovat nevhodný pracovní stereotyp, je plavání. Také pravidelné procházky s vědomou kontrolou držení těla působí jako balzám na tělo i na duši. Chcete-li pak zapracovat na kondici, popřemýšlejte o Nordic walkingu. Ačkoliv tento sport vyžaduje počáteční investici do kvalitních holí a obuvi, přinese vám bonus v podobě rovnoměrného posílení celé horní poloviny těla včetně paží.
Mezi další způsoby, jak snížit riziko vzniku zdravotních problémů s lokty, patří:
- Před sportem se vždy důkladně protáhněte a zahřejte.
- Omezte nebo upravte pracovní činnosti, které vyvíjejí nadměrný tlak na svaly předloktí, nebo které zahrnují používání prstů, zápěstí a předloktí při opakujících se činnostech zahrnujících prudké pohyby, neobratné držení těla a nedostatek odpočinku.
V péči o pohybový aparát je neméně důležitá také strava bohatá na bílkoviny, kvalitní tuky, vitamíny a minerály. Veškeré vazivové struktury potřebují dostatečné množství kolagenu, který tělo zabuduje do oslabených a jinak poškozených míst. Namáhané chrupavky zas využívají glukosamin a chondroitin sulfát. Pro pravidelné doplňování můžete sáhnout po potravinových doplňcích. Například český produkt Ostefit poskytuje zmíněné živiny v biologicky dostupné formě, jejichž vstřebávání a využití v těle podporují další složky ve vyváženém poměru. Ostefit se konzumuje v podobě nápoje, čímž zároveň podpoříte svůj pitný režim. Nedostatek vody v těle se projevuje mj. i zvýšenou bolestivostí kloubů.