Nordic Walking zapojí do pohybu většinu kloubů těla. Jak vám to může pomoci?
Jistě jste o Nordic Walkingu již slyšeli, možná jste ho i zkusili, ale kýžený efekt se nedostavil. Tzv. severská chůze totiž vyžaduje techniku, kterou se jako u jiných sportů, musíte naučit. Způsobů, jak na to, existuje několik. Někdo se rád učí pod dohledem zkušeného trenéra, který vše vysvětlí a opraví případné chyby. Jiný zase raději spoléhá na sebe a zjištěné informace. Ať už ale patříte do jakékoliv skupiny lidí, určitě vás zajímá, s čím vším vám může Nordic Walking pomoci. A právě o tom bude náš dnešní článek.
A proč je důsledný nácvik tak důležitý? Jedině tak totiž zapojíte při chůzi až 90 % svalů a zvýšíte nejen svou celkovou kondici, ale zefektivníte také spalování tuků. Správné provedení vám navíc zaručí, že se za pomoci hůlek šetrně protáhnete a vyrovnáte tak napětí mezi svalovými skupinami.
Jak vypadá správná technika?
Základem je přirozené napřímení celého těla a zapojení hlubokého stabilizačního systému. Během pohybu přetížené svaly relaxují a ty ochablé se naopak vhodným způsobem aktivují. Nordic Walking v podstatě navozuje chůzi po čtyřech, kterou náš mozek nikdy nezapomněl. I při běžné chůzi je důležitý koordinovaný souhyb horních končetin a zde to platí dvojnásob. Díky hůlkám dochází k zatížení a posilování celé horní poloviny těla včetně paží. Mnozí lidé jsou stále přesvědčeni, že hůlky pouze píchají do země a bezmyšlenkovitě je posouvají během chůze dopředu. Mylné domněnky bohužel vedou k nepochopení celého konceptu.
Nejčastější chyby, které Nordic Walking provázejí
Mezi nejrozšířenější omyly bezesporu patří volba nevhodného vybavení. Záměna speciálních holí na Nordic Walking a běžných turistických holí vede ke zbytečnému přetěžování svalů ramen a krku. Velké škody může napáchat i špatně zvolená obuv.
- předklon trupu a předsunuté držení hlavy
- chybná koordinace pohybu horních a dolních končetin
- křečovité držení rukojeti
- nesprávně nasazené poutko
- chybné načasování odrazu hole
- velmi dlouhé nebo naopak krátké kroky
- pohyb paží příliš blízko těla
- nevhodně zvolená velikost holí
Zdravotní benefity severské chůze
Moderní životní styl vede k rozvoji mnoha civilizačních potíží, od vadného držení těla přes deprese až po kombinaci obezity, cukrovky a vysoké hladiny cholesterolu. Nordic Walking funguje jako skvělá prevence před neduhy, které přináší sedavý způsob života a nevhodně zvolená strava. Tomuto sportu se mohou věnovat i lidé trpící silnou obezitou, bolestmi kloubů či jinými problémy. Prakticky jedinými kontraindikacemi jsou nekompenzované srdeční potíže a diabetes nereagující na léčbu.
Budete-li se Nordic Walkingu věnovat pravidelně, zlepšíte kvalitu celého vašeho života. Pozitivní dopady pocítíte především v pohybové soustavě. Změní se vám držení těla, zhubnete, přestanou vás bolet záda a klouby. Ruku v ruce se svaly posílíte i celý kardiovaskulární systém a vyladíte mysl. Aktivní styl života snižuje celkový cholesterol, hladinu cukru v krvi a také tlumí pocity hladu. Pravidelný pohyb v proměňující se přírodě dokáže s naší psychikou doslova zázraky. Odpoutáte se od virtuálního světa a všech dalších starostí.
Začínáte-li s touto pohybovou aktivitou, je vhodné klouby podpořit vhodně zvolenými doplňky stravy. Zvýšená námaha klade větší nároky na výživu a regeneraci. Dbejte proto na dostatečný přísun dobře vstřebatelného kolagenu, vitamínu C, glukosamin a chondroitin sulfátu. Všechny tyto látky a mnohé další najdete v českém doplňku stravy Ostefit.
Zapojením až 90 % svalstva uvedete do pohybu také téměř všechny klouby. Déletrvající aktivita zvyšuje schopnost chrupavek absorbovat důležité živiny a posiluje i kostní tkáň. Snížíte tak riziko osteoporózy čili řídnutí kostí.