Začínáte se sportem? Nepodceňte výživu pro vaše klouby, šlachy a vazy
Na začátku vždycky stojí velké odhodlání, motivace a chuť dostat se do formy co nejrychleji. Právě při sportovních začátcích se ale víc než kde jinde vyplatí začít pozvolna a start nepřepálit. Pojďte se s námi podívat, co všechno si pohlídat, i jak na správnou výživu pro vaše klouby, šlachy a vazy, aby vás tělo nezradilo a pohyb vám přinášel dlouhodobě radost.
Myslete na své šlachy a vazy – správná výživa je základ
Ne nadarmo se říká, že zdravý životní styl začíná v kuchyni. Pokud totiž chcete, aby vaše tělo fungovalo, jak má, a dovolilo vám užívat si pohyb bez omezení, je třeba dopřát mu pořádné palivo. Pozornost si v tomhle případě zaslouží především pohybový aparát – správná výživa pro vaše klouby, šlachy a vazy je základem, bez kterého se dál nepohnete. Doslova.
Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s obsahem kolagenu, jako jsou vývary z kostí, mořské ryby nebo sója, a myslete také na dostatek vitamínů a minerálů. Obzvlášť hodit se vám bude vitamín C, který tělo podporuje při vlastní tvorbě kolagenu, a minerály jako jsou zinek, hořčík nebo vápník, které přispívají k pružnosti šlach a vazů.
Nepřeceňte své síly – přizpůsobte aktivitu zdravotnímu stavu
Správná výživa kloubů, šlach a vazů není to jediné, na co byste si měli dát pozor. Klíčový je i výběr správné aktivity. Aby nový pohyb nakonec vašemu tělu nezpůsobil víc škody než užitku, je důležité přizpůsobit výběr sportu nejen svým zájmům, ale také aktuálnímu zdravotnímu stavu a kondici.
I když vás láká běh nebo intenzivní trénink v posilovně, pokud jste delší dobu nesportovali nebo vás třeba trápí nadváha, bude lepší vybrat pro začátek pohyb k vašemu tělu trochu šetrnější. Zkuste proto začít aktivitami, které příliš nezatíží vaše klouby, šlachy a vazy, ale zároveň vám pomůžou posílit tělo a vybudovat si potřebnout fyzickou kondici. Skvělou volbou je například chůze, nordic walking nebo cyklistika.
Zatímco chůze a nordic walking vám pomůže zapojit a posílit celé tělo, cyklistika vám umožní plynulý pohyb bez tvrdých nárazů na klouby – na kolo se tedy nemusíte bát sednout ani v případě, že vás trápí potíže s koleny nebo kyčlemi.
Stanovte si reálné cíle
I když jste na začátku plní sil a odhodlání, vydržte a start nepřepalte. Tělo, které na pravidelný pohyb není zvyklé, potřebuje nějaký ten čas, aby se na novou zátěž adaptovalo. Pokud se při prvním cyklovýletě zkusíte hecnout a vyrazíte na trasu dlouhou několik desítek kilometrů, nejspíš pak na kolo zase dlouho nesednete.
V lepším případě vás totiž čeká vyčerpání, několikadenní bolest celého těla a možná i ztráta motivace. V tom horším si zaděláte na přetížení, nebo dokonce poranění svalů, šlach či vazů. Začněte proto opravdu pozvolna – stanovte si reálné cíle a intenzitu i délku pohybu zvyšujte postupně. Zároveň nezapomeňte mezi jednotlivými aktivitami na dostatek času na regeneraci, během kterého si tělo odpočine a nabere nové síly.
Udělejte pro zdraví svého pohybového aparátu maximum
Aby vám tělo vydrželo sloužit co nejlépe, je důležité myslet na prevenci ještě dřív, než se objeví první potíže. Dopřejte proto svému pohybovému aparátu tu nejlepší péči a podpořte jeho správnou funkci kvalitní kloubní výživou, která je pro vaše klouby, šlachy i vazy skvělou ochranou před nežádoucím zraněním či nadměrným opotřebením.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Ostefit a udělejte pro svůj pohybový aparát maximum – vaše tělo vám to vrátí v podobě větší pohyblivosti a menšího rizika zranění.