Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Zaostřeno na meniskus: co to je, jak předcházet jeho poranění a jak poznat, když k němu dojde?

Někdy stačí neopatrný pohyb nebo nešťastný pád. Následuje ostrá bolest, křupnutí a nepřirozená ztuhlost nohy v koleni. A poranění menisku je na světě. Pojďte se s námi podívat, co to vlastně meniskus je, jaké jsou hlavní příznaky jeho poškození i co můžete udělat pro to, aby k poranění v ideálním případě vůbec nedošlo.

Co je to meniskus?

Meniskus je pružná chrupavčitá výstelka uvnitř kolenního kloubu, která funguje jako tlumič nárazů a pomáhá vám udržet si stabilitu. V každém koleni najdete hned dva – mediální meniskus na vnitřní části kolenního kloubu a laterální meniskus, který se nachází na vnější části kolene.

Společně rozkládají zátěž při pohybu, chrání plochy kloubů a starají se, aby koleno fungovalo hladce jako dobře promazaný stroj. Postupem věku a nadměrnou fyzickou zátěží se však menisky opotřebovávají. Někdy pak stačí už jen jeden neopatrný pohyb, prudké otočení nebo obyčejný dřep a zranění je na světě.

Jak poznat poraněný meniskus: kde a jak bolí?

Že vás zlobí meniskus poznáte celkem snadno. Při jeho poškození se totiž objeví typické příznaky – bolest na vnější či vnitřní straně kolene, podle toho, který meniskus je zasažen.

Mezi nejčastější poranění se řadí natržený nebo prasklý vnitřní meniskus, který většinou bývá reakcí na prudké otočení kolene nesprávným směrem v důsledku neopatrného nekoordinovaného pohybu či nešťastného pádu.

V takovém případě ucítíte ostrou bolest na straně kolene, často doprovázenou i prasknutím, lupnutím nebo pocitem, že se koleno vychýlilo ze své osy. Když se  přidá i otok a zatuhnutí kolene v mírně ohnuté pozici, kterou mají na svědomí stahující se okolní svaly, už není téměř pochyb o tom, že jde skutečně o poranění menisku. A je rozhodně na místě vyhledat pomoc lékaře.

Jak poranění menisku předcházet

Mnohem lepší než řešit poškození menisku je ale starat se o své tělo dřív, než kolena začnou zlobit:

Posilujte klouby pravidelným pohybem

Začněte hezky od základu – pravidelným pohybem. Ideálně takovým, který klouby posiluje, ale zbytečně je nezatěžuje a neničí. Skvělou volbou je tak třeba chůze či dnes tolik populární nordic walking, plavání nebo jízda na kole.

Před sportem se nejdřív pořádně zahřejte

Zapomeňte na zběsilé vyběhnutí nebo naskočení na kolo rovnou z gauče. Přesně to jsou totiž případy, kdy na sebe poranění menisku či dalších kloubů nebo svalů nenechá dlouho čekat.  Než se pustíte do jakékoliv pohybové aktivity, věnujte vždy aspoň pár minut krátkému zahřátí a strečinku, který vám pomůže svaly a klouby aktivovat a připravit k pohybu.

Nepodceňujte správnou výživu

Zdraví kolen však není jen o pohybu, ale také o stravě. Kloubní chrupavka totiž nemá vlastní cévy, takže živiny získává mnohem pomaleji – a o to víc záleží na jejich kvalitě. Dopřávejte si proto pravidelně zejména ryby, silné masové vývary, ovoce a zeleninu. Právě tyto potraviny jsou totiž bohaté na kolagen, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro správnou funkci pohybového aparátu nezbytné.

A pokud chcete mít jistotu, že vašim kloubům opravdu nic nechybí, doplňte pestrý jídelníček rozpustnou kloubní výživou Ostefit. Ta vašemu pohybovému aparátu dodá optimální mix všech živin potřebných pro jeho sílu, pružnost i správnou regeneraci a pomůže vám tak nepříjemným zraněním preventivně předcházet.