Doprava zdarma od 2 balení
277 771 190 Po-Pá 8:00-16:00

Zápěstí vás může potrápit, i když nepracujete na počítači. Jak to?

Zápěstí vás může potrápit, i když nepracujete na počítači. Jak to?Bolest zápěstí dokáže značně znepříjemnit život, neboť ruce používáme takřka neustále. Kdo již má s takto lokalizovanou bolestí své zkušenosti, ví, jak zdlouhavá může léčba obtíží být. Důvody jsou celkem prosté – anatomická složitost kloubu a mnohdy nejasná etiologie vzniku problémů. Pojďte se s námi podívat blíže, jak pečovat o zápěstí a co dělat v případě bolesti.

I malé klouby umí udělat velké trápení

Zápěstí bezesporu patří k nejsložitějším kloubním strukturám v celém našem těle. Nachází se zde mnoho drobných skloubení mezi osmi zápěstními kůstkami ležícími ve dvou řadách a kostmi záprstními z jedné strany a z druhé strany dlouhými kostmi předloktí. Díky tak vysokému počtu kloubních spojů je naše ruka schopna naprosto přesného nastavení pro široké spektrum denních činností. Avšak o to je tato oblast také náchylnější ke zranění či přetížení. Velmi problematickým místem je karpální tunel, což je, jak název napovídá, průchod mezi předloktím a dlaní, kudy procházejí šlachy, cévy a nervy. Úzký prostor je velice náchylný na zvýšenou námahu. Stačí pak málo a dojde k tzv. úžinovému syndromu, obecně známému pod názvem „karpály“.

Proč ruce brní?

Pocity brnění dlaní a prstů ukazují na útlak nervu kdekoliv v jeho průběhu. Velice často se jedná o příčinu v oblasti přetížené krční a hrudní páteře, což je typický civilizační neduh dnešní doby. Nevhodná pracovní pozice, dlouhodobý nedostatek pohybu, zkrácené svaly a problém je na světě. Bohužel v diagnostice bolesti leckdy dochází k omylu, kdy je místo příčiny řešen pouze následek, což léčbu zbytečně prodlužuje a problém samotný prohlubuje.

Mezi další příčiny brnění či bolesti patří:

  • zánět šlach
  • zánět kloubů
  • degenerativní změny kloubních spojení
  • autoimunitní problémy
  • zranění při sportu nebo v důsledku pádu

Všechny výše jmenované okolnosti vedou nejen k nepříjemnému brnění, ale také ke snížené citlivosti prstů a omezené síle úchopu. Můžete na sobě pozorovat, že nedokážete zvednout i poměrně lehké věci, nebo vám rovnou vypadávají z rukou. Tyto problémy v žádném případě nepodceňujte a obraťte se na kvalitního lékaře či fyzioterapeuta.

Jak předcházet problémům se zápěstím

Prevence je v tomto případě jednoduchá – pravidelně cvičte a protahujte se. Existují cviky zaměřené přímo na oblast zápěstí, kterými si můžete ulevit i v případě chronických obtíží. Důležité je celou oblast dostatečně zrelaxovat, aby vaše tělo získalo čas na regeneraci. Během pracovní doby tedy pravidelně zařazujte protahovací cviky, abyste kompenzovali nepřirozené zatížení svalů i kloubů.

Skvělým pomocníkem jsou také tejpy, pružné pásy, které se lepí přímo na kůži. Dokáží zpevnit svaly, podpořit šlachy a výrazně tak ulevit od bolesti. Výhodou je, že vydrží nalepené několik dní a vy nejste nikterak omezeni. Při výraznějších obtížích je pak nutné sáhnout po ortéze, která ruku na většinu dne znehybní.

Pokud vás zajímá, jak správně cvičit pro zdraví zápěstí, doporučujeme se podívat na naše instruktážní video. V něm vám ukážeme jednoduché cviky, které vám pomohou ulevit od bolesti a zlepšit flexibilitu zápěstí. Video je skvélé pro všechny, kteří tráví dlouhé hodiny u počítače nebo mají sklony k přetížení zápěstí. Sledujte video: Cviky pro zdraví zápěstí a naučte se, jak předcházet bolestem a zlepšit kondici vašeho zápěstí.

Pokud máte rizikové zaměstnání pro zápěstí, to znamená práci u počítače, dopřejte kloubům pravidelnou péči v podobě aplikace kostivalové masti nebo teplých obkladů. Důležitá je i vnitřní výživa s obsahem kvalitního kolagenu, glukosamin a chondroitin sulfátu, a také dostatečného množství C vitamínu, který podporuje novotvorbu kolagenních vláken v těle. Vše najdete v českém výrobku Ostefit, který reflektuje potřeby pohybového aparátu při zvýšené námaze.

Dodržujte také kvalitní pitný i stravovací režim. Pravidelný přísun živin a dostatečná hydratace urychlují regenerační procesy v celém těle, tedy i v oblasti kloubů. Své klouby můžete podpořit i pravidelným otužováním, o jehož účincích si můžete přečíst v našem článku Zkombinujte otužování a užívání kloubní výživy a dočkejte se skvělých výsledků.

Aktualizováno 19. března 2025