Zjistěte, čím prospět své krční páteři
Možná patříte k lidem, kteří trpí vadným držením těla. Důvodů může být mnoho, mezi nejčastější patří sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, častá neergonomická poloha, obezita, oslabené svaly trupu a další. Krční páteř představuje nejzranitelnější úsek celé páteře. Důvodů je hned několik:
- Nese hlavu – Věděli jste, že naše hlava váží v průměru 5–6 kg? Vytváří tak na páteř značný tlak a zvláště při pohybu. Jemné nuance v nachýlení hlavy zajišťují prostorovou orientaci a podporují vnímání zrakem, čichem i sluchem.
- Tlumí nárazy – Aby se nepřenášely otřesy ze zbytku těla při chůzi či běhu k hlavě, máme páteř esovitě zakřivenou. V úseku krční páteře se zakřivení nazývá lordóza. Dalším velice účinným tlumením jsou meziobratlové destičky.
- Chrání míchu – Páteřním kanálem vede mícha, která obousměrně vede nervové vzruchy mezi mozkem a periferií. Při blokádách, vrozených vadách a po úrazech může být přenos narušen, což se v nejlepším případě projeví mravenčením a v tom nejhorším úplným ochrnutím.
Aby krční páteř plnila harmonicky všechny své úkoly, neměli bychom ji zanedbávat. Bohužel si to často uvědomíme až ve chvíli, kdy pocítíme značné nepohodlí z důvodu narušení některé z jejích funkcí. Pojďme se podívat na pár tipů, jak pečovat o kondici celé oblasti mezi hrudním úsekem a hlavou.
Vědomě se rovnejte
Svému pohybovému aparátu nesmírně ulevíte, pokud se cíleně budete rovnat do optimální polohy. Ve stoji to znamená rovnoměrně zatížit obě chodidla ve 4 opěrných bodech – pod kloubem palce, pod kloubem malíčku a 2 body po stranách paty. Kotník, koleno a kyčel by měly být volné a zlehka pokrčené, aby se váha těla rozložila do šlach a svalů a nikoliv přímo do kloubních pouzder, vazů a chrupavek. Zároveň dbáme, abychom nevystrkovali zadek a držíme hrudník nad pánví. Ramena jsou uvolněná a roztažená do šířky. Bradu zasuneme a představíme si, jako by nás za temeno hlavy táhl provázek nahoru ke stropu.
Vsedě se soustřeďte, abyste seděli na obou sedacích hrbolech. Nejste-li si jisti, mírně se na židli zavrťte, pak je jistě ucítíte. Kolena směřují dopředu, nohy jsou roztažené na šířku pánve. O zem byste se měli opírat plnými chodidly. Ve vyšších segmentech platí to samé, co vestoje.
Zkontrolujte obrazovky
Většinou trávíme před obrazovkou hodně času, ať již jde o počítač nebo televizi. Proto by měla být vhodně nastavená, abychom krční páteř zbytečně ještě více nezatěžovali. Televizní obrazovka by měla mít střed ve výšce oči sedícího diváka a měla by být umístěna přímo naproti gauči či křeslu. I jen mírné pootočení hlavy nerovnoměrně zatěžuje svalstvo šíje i očí. Naopak u monitoru počítače platí, že by měl být horní okraj ve výši očí. Také notebooky lze díky ergonomickým držákům přizpůsobit potřebám každého uživatele.
Upravte si spaní
V posteli trávíme v průměru 8 hodin, tedy celou třetinu času z každého dne. Investice do kvalitní matrace i lůžkovin se rozhodně vyplatí. Matrace by vám měla poskytovat dostatečnou oporu a stejně tak polštář. V povlečení byste se neměli citelně potit.
Myslete na výživu a hydrataci
Pravidelný pitný režim ocení celé vaše tělo. Je však třeba vypíchnout, že při dlouhodobě zanedbaném doplňování vody trpí také meziobratlové ploténky. Ztrácejí svou pružnost a jsou více náchylné k deformacím. Nesmírně důležitá je však výživa. Bez kvalitních živin nedokáže organismus regenerovat a opravovat drobná mikrotraumata vazů, šlach a svalů. Nejste-li si jisti, zda tělu dodáváte vše potřebné, neváhejte využít potravinových doplňků na klouby.
Český produkt Ostefit svým složením dokáže pokrýt nároky těla a maximálně podpořit jeho funkčnost. Přísun obsažených živin cílí ke zranitelným strukturám kloubních pouzder a chrupavek. Jedno balení přípravku Ostefit obsahuje 30 sáčků se sypkým práškem, který stačí rozmíchat ve vodě a vypít. Díky této formě vaše tělo přijme mnohem více výživných látek, než které by přijalo formou tabletek nebo kapslí.
Vyzkoušejte protahovací cvičení
Zařadíte-li do režimu pracovního dne pár protahovacích cviků, brzy zjistíte, jak blahodárně to působí. Nejen, že mírníte napětí jdoucí k hlavě i k ramenům, ale během strečinku si odpočinou také oči. Krátkou cvičební pauzou snížíte hladinu stresu, tedy ve výsledku budete pracovat efektivněji.