Ztuhlá záda jako následek prochladnutí: Co s tím a jak si pomoci?
Podzimní počasí je nevyzpytatelné. Nikdy proto není zcela jasné, jak se obléct a připravit se na to, jak venku bude. Zatímco ráno panuje mráz, v odpoledních hodinách se klidně může příjemně oteplit. To může vést k propocení a následnému prochladnutí citlivé partie zad. A věřte, že není nic nepříjemnějšího a život omezujícího než právě zatuhlá záda, která znemožňují jakýkoliv volný pohyb. Co ale dělat, aby vás záda nechytly? A jak se vypořádat s tím, když už vás trápí?
Proč dochází k blokádě bederní páteře?
Podzimní a zimní počasí je pro klouby a svaly velice náročné období. Ne nadarmo se už malým dětem v dětství říká, aby si zastrčily tričko nebo spodní košilku do kalhot. Bohužel mnoho z nás na tuto zásadu v dospělosti zapomíná. Udržet záda v teple je přitom tím nejzásadnějším bodem prevence proti jejich zatuhnutí. Obzvlášť v případě, že na problémy se zády trpíte.
K prochladnutí, ofouknutí nebo svalové tuhosti v určitém úseku páteře může ale dojít nejen kvůli neadekvátně zvolenému oblečení. Neblahý vliv má také klimatizace, průvan, časté přechody z chladného prostředí do teplého, jednostranná dlouhodobá fyzická zátěž, skolióza, úrazy, těhotenství nebo degenerativní změny na obratlích.
Pokud se ale budeme bavit právě o ztuhlosti zad způsobené prochladnutím, příčina je zcela jasná. Následkem chladu se svalové snopce smrští a zvýší se nadměrně svalové napětí. Stažené svaly pak vedou ke zhoršenému prokrvení v dané oblasti a dráždění nervových vláken. Výsledkem je nepříjemná akutní blokáda (ústřel) zad, která může vystřelovat až do hýždí, kyčle a stehen. Velkou obtíž představuje předklon, otočení a někdy i prostá chůze nebo zakašlání. Potíže se dále mohou řetězit a přenášet na klouby. Nejčastěji ztuhlost zad zasahuje do křížokyčelního kloubu tzv. SI kloubu, který souvisí s postavením pánve.
Dopřejte si klid a nesnažte se problém za každou cenu „rozchodit“
Dyskomfort doprovázející blokádu zad může někdy svádět k tomu, snažit se problém rozhýbat. Nešetrné, prudké a špatně zacílené pohyby vám ale naopak mohou ještě více uškodit. To, co byste v první řadě měli udělat, je vnímat blokádu jako první varovný příznak a dopřát svému čas na zotavení. Zároveň to ale neznamená, že byste neměli vůbec nic dělat a jen vyčkávat. Jde především o to zpomalit, nepřepínat se a snažit se všechny těžké práce odložit na později. Důležitý je klid na lůžku v pohodlné poloze. Ulevit si také můžete vypodložením polštáři a suchým teplem. Suchým teplem jsou myšleny různé hřejivé polštářky, termofor, elektrické dečky, případně nahřátý ručník, který byste měli přikládat do citlivé oblasti.
Svaly protahujte s nejvyšší opatrností
Pokud se opravdu jedná o strnutí svalů v určitém úseku páteře, měla by intenzivní fáze postupně odeznívat. Zpravidla druhý či třetí den klidového režimu a nahřívání problémy již polevují a je možné svaly opatrně protahovat. Bez nepříjemných pocitů se ale během cvičení zřejmě neobejdete. Hlavní však je nic nepřehánět a postupovat při cvičení jen do rozumných mezí, nikoli do krajních poloh, kdy by se vám vehnaly slzy do očí.
Ideální je protahovat záda všemi směry. Vyzkoušet můžete například tyto cviky:
- Vsedě na posteli nebo na židli se snažte pořádně napřímit a zatáhnout břicho. V této pozici pak můžete dělat klasické úklony a rotace na pravou a levou stranu.
- Vleže na zádech s pokrčenými koleny mírně od sebe pak můžete naklápět nejdříve pravé koleno směrem dovnitř a pak směrem ven, totéž s levou nohou.
- V pozici na všech čtyřech je vhodné klasické vyhrbení tzv. „kočičí hřbet“ nebo zanožování.
- Další úlevová poloha, při které se záda krásně protáhnou, vychází ze sedu na patách, kdy se stačí předklonit s nataženýma rukama vpřed a čelo položit na podložku. Hýždě by se při tomto cviku neměly neodlepovat od pat, ale zároveň byste se měly snažit co nejvíce vytahovat do dálky za nataženými pažemi. Obě paže natažené co nejblíže k podložce také můžete posunout nejdříve vpravo tak, aby se protáhla levá část zad a poté vlevo.
Co ještě pro sebe můžete udělat?
S potížemi s bederní a křížovou oblastí zad se alespoň jednou za život setká každý z nás. Jestliže ale víte, že na tyto problémy trpíte, měli byste se mít na pozoru a o to více o sebe pečovat. Nepodceňujte přirozený pohyb, jako jsou procházky nebo plavání a vyhněte se jednostranným sportům (golf, tenis atd.).
Stav svých kloubů, kostí, svalů a chrupavek dále můžete podpořit kvalitní kloubní výživou s obsahem hydrolyzovaného kolagenu, který je pro tělo nejlépe vstřebatelný. Toho by správná kloubní výživa měla podle studie z roku 2019 obsahovat alespoň 2500 mg. Česká kloubní výživa OSTEFIT hydrolyzovaného kolagenu obsahuje dokonce 2700 mg v jedné dávce.
V případě, že potíže spontánně nepoleví do 2 týdnů, je vhodné vyhledat lékaře nebo fyzioterapeuta. Zajít si na rehabilitace také můžete, pokud si nejste jisti, zda cvičíte správně. Fyzioterapeut by vás měl nejdříve vyšetřit, prohlédnout a poté stanovit cvičební plán přesně na míru vašim problémům.